Moskva/Amsterodam - Ruské ministerstvo obrany důrazně odmítlo dnešní sdělení mezinárodního týmu vyšetřovatelů, že raketový systém, který byl v létě 2014 použit při sestřelení civilního letadla nad východní Ukrajinou, byl součástí ruských ozbrojených sil. Ve svém prohlášení naopak tvrdí, že již dříve dokázalo vinu ukrajinské armády.
V rámci spolupráce s nizozemskými úřady "ruská strana předložila vyčerpávající důkazy - potvrzené mimo jiné i zkouškami v terénu -, které jednoznačně ukazují na účast právě ukrajinských protiletadlových raketových systémů Buk na zničení letadla Boeing 777 nad Ukrajinou", uvádí se podle agentury Interfax v reakci ruského ministerstva obrany.
Ruská armáda jednoznačně nemá se sestřelením letounu nic společného, zdůraznilo ministerstvo. Výpovědi svědků podle něj dokazují, že Boeing byl zasažen raketou vypálenou z území kontrolovaného Ukrajinou.
Vyšetřovatelé by se měli opírat o fakta, a ne o "fake news" (falešné zprávy), vzkázalo podle Interfaxu rovněž ministerstvo vyšetřovatelům v Nizozemsku. Jde o narážku na oblíbený výraz amerického prezidenta Donalda Trumpa, označujícího jako lživé ty zprávy, které pro něj nejsou příznivé.
Mezinárodní tým vyšetřovatelů dnes v nizozemském městě Bunnik oznámil svůj závěr, že odpalovací zařízení použité k vypuštění osudné rakety patřilo 53. brigádě ruské protivzdušné obrany. Experti vycházeli z analýzy videí, která měli k dispozici. Podle šéfa kriminální služby nizozemské policie Wilberta Paulissena má 53. brigáda stálou základnu v Kursku na západě Ruska asi 120 kilometrů od ukrajinských hranic. Odtud byl podle něj na území kontrolované proruskými povstalci vyvezen ruský protivzdušný systém Buk, který se po akci vrátil zpět.
Témata: Rusko, Ukrajina, letectví a letadla, sestřelení Boeingu 777 nad Ukrajinou
Související
21. listopadu 2024 19:33
21. listopadu 2024 12:46
19. listopadu 2024 17:54
19. listopadu 2024 11:55
18. listopadu 2024 17:25
17. listopadu 2024 15:58