Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Irsko na cestě k potratům. Odpůrci přiznali porážku v referendu

Lidé
Lidé
Foto: Pixabay

Dublin - Hlavní skupina odpůrců potratů v Irsku dnes přiznala jasnou porážku v pátečním referendu. V něm podle odhadů výsledků hlasovaly více než dvě třetiny obyvatel této katolické země pro povolení interrupcí.

Irsko je jednou z mála evropských zemí, která zakazuje potraty takřka ve všech případech s výjimkou přímého ohrožení života matky. Podle průzkumů mezi hlasujícími voliči se v pátek nejméně 68 procent lidí rozhodlo podpořit výraznou liberalizaci pravidel pro interrupce.

Šéf komunikace skupiny "Save the 8th" pojmenované podle osmého dodatku irské ústavy zakazujícího potraty dnes podle agentury Reuters přiznal, že přesvědčivě zvítězil tábor zastánců povolení interrupcí.

"Nevidím žádnou možnost, že by zákon (povolující potraty) nebyl přijat," řekl John McGuirk s odkazem na změnu zákona, kterou by mělo Irsko na základě referenda potraty povolit. Jeho organizace byla v kampani před plebiscitem nejviditelnějším odpůrcem umělého přerušení těhotenství.

Potraty jsou nyní v zemi povoleny pouze v případech, kdy je ohrožen život matky. Na základě odhadovaného výsledku referenda hodlá vláda irským ženám umožnit přerušit těhotenství do 12. týdne, v případech vážného ohrožení matky nebo dítěte i později.

Témata:  Irsko potraty referendum děti

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.