Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EU prodloužila o rok sankce proti syrskému režimu

Sýrie, ilustrační foto
Sýrie, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Brusel - Evropská unie o rok prodloužila sankční opatření vůči režimu syrského prezidenta Bašára Asada. Rada EU to uvedla v tiskové zprávě na okraj dnešního jednání ministrů zahraničí evropského bloku. Sankce tak budou platit do 1. června 2019. Aktualizován byl také seznam osob, firem a institucí, kterých se týká zmrazení majetku v EU a zákaz cestování do unie.

Ze seznamu byli vyškrtnuti dva zesnulí, zákaz cest a zmrazení majetku se tak nyní týká 259 lidí a 67 právnických osob. Nově byla na seznam doplněna jména lidí spojovaných s použitím chemických zbraní, stejně jako tomu bylo v případě čtyř osob, které EU na seznam dopsala v březnu.

K sankcím, které jsou v současnosti vůči Sýrii uplatňovány, patří mimo jiné ropné embargo, omezení některých investic, zmrazení majetku syrské centrální banky drženého v EU, omezení vývozu zařízení a technologií, které by mohly být použity k vnitřním represím, jakož i zařízení a technologií pro monitorování nebo odposlechy internetové či telefonní komunikace.

Státy EU dnes také zopakovaly dlouhodobý unijní pohled, že jedinou cestou k "trvalému a věrohodnému" řešením vleklého syrského konfliktu je dialog mezi stranami zprostředkovaný OSN.

Témata:  EU Sýrie

Související

Aktuálně se děje

19. července 2025 19:59

Nutnost nebo obrovské plýtvání? Extrémní počasí zhoršuje i praktika běžná v Česku

Fosilní průmysl během loňského roku vypustil do atmosféry dalších 389 milionů tun emisí uhlíku kvůli zbytečnému spalování zemního plynu při těžbě ropy. Vyplývá to z nové zprávy Světové banky, která označuje tuto praxi za „obrovské plýtvání“ energií s dopady srovnatelnými s ročními emisemi Francie. Flérování, neboli spalování přebytečných plynů na havarijní pochodni (fléře), je přitom běžnou praxí i v Česku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy