Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Evropská koupaliště mají většinou kvalitní vodu, dobře si vede i Česko

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Kodaň - Téměř všechny lokality určené ke koupání v Evropě, které loni sledovala Evropská agentura pro životní prostředí (EEA), dostály požadavkům na kvalitu vody. Podle výroční zprávy zveřejněné dnes EEA splňovalo v roce 2017 minimální evropské standardy 96 procent monitorovaných míst v členských zemích EU a také ve Švýcarsku a Albánii. V Česku měla špatnou kvalitu voda pouze v jednom ze 154 prověřených koupališť.

Výsledky ukazují mírný meziroční pokles kvality vody ke koupání v Evropě. Zatímco v roce 2016 splnilo minimální evropské standardy 96,3 procenta sledovaných pobřežních i vnitrozemských lokalit, v roce 2017 to bylo o 0,3 procenta méně. U 85,5 procenta koupacích míst byla kvalita vody v roce 2016 označena jako vynikající, v roce 2017 si toto označení vysloužilo 85 procent vod.

Podle zprávy lze mírný pokles kvality přičíst důsledkům letních dešťů a také změnám v metodě testování v Rumunsku a ve Švédsku. Celkem bylo analýze podrobeno 21.801 lokalit.

V Česku bylo loni sledováno 154 míst ke koupání, vynikající byla kvalita vody na 126 z nich, dobrá na 15, dostatečná na dvou a málo kvalitní na jednom místě. Deset koupališť nebylo možné ohodnotit.

Výbornou kvalitu vykazovalo v roce 2017 přes 90 procent míst v osmi zemích unie: v Lucembursku (všechna), na Maltě (98,9 procenta), na Kypru (97,3 procenta), v Řecku (95,9 procenta), v Rakousku (95,1 procenta), v Chorvatsku (93,5 procenta), v Německu (91,4 procenta) a v Litvě (91,1 procenta).

Naopak v Bulharsku má vynikající vodu ke koupání jen 44,2 procenta lokalit, v Rumunsku 50 procent míst a v Albánii 54,9 procenta lokalit. Česko, které má 81,8 procenta míst ke koupání s vynikající kvalitou vody, je těsně pod evropským průměrem (85 procent).

Témata:  koupání voda koupaliště

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.