Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Číňané prý navzdory sankcím tajně obchodují s KLDR

Severokorejský diktátor Kim Čong-un
Severokorejský diktátor Kim Čong-un
Foto: dailymail.co.uk **dailymail.co.uk**

Tokio - Posádka japonského průzkumného letounu si všimla patrně čínského plavidla, které si navzdory sankcím vyměňovalo 350 kilometrů od Šanghaje zboží s lodí z KLDR. S odvoláním na tiskovou zprávu japonského ministerstva vnitra o tom dnes informovala agentura Reuters.

"Po důkladném prozkoumání má japonská vláda silné podezření, že lodě mezi sebou překládaly zboží, což zakázala Rada bezpečnosti OSN," uvedlo japonské ministerstvo zahraničí v tiskové zprávě.

Posádka japonského průzkumného letounu zaznamenala 19. května dvě lodi, které k sobě byly přiraženy bokem a byly propojeny hadicemi. Jedno z plavidel mělo podle japonského ministerstva zahraničí čínskou vlajku.

Peking několikrát v minulosti zopakoval, že dodržování sankcí RB OSN proti Severní Koreji vymáhá a čínské společnosti, které je nedodrží, potrestá.

Japonsko se rozhodlo své podezření zveřejnit kvůli chystanému setkání severokorejského vůdce Kim Čong-una a amerického prezidenta Donalda Trumpa, které by se mohlo konat už příští měsíc.

Tokio na Spojené státy a další země naléhá, aby se držely striktního dodržování sankcí proti KLDR, dokud Pchjongjang prokazatelně neodstoupí od vývoje jaderných zbraní a balistických raket.

RB OSN dala v dubnu na černou listinu desítky lodí a lodních dopravních společností kvůli pašování ropy do KLDR a uhlí z této izolované komunistické země. Pět z nich je čínských. Plavidla na seznamu RB OSN nesmějí kotvit v žádném přístavu na světě a přišla o registraci.

Témata:  Japonsko Čína Severní Korea

Související

Aktuálně se děje

18. července 2025 11:13

Chladné letní počasí je jenom pocit. Analýza expertů mluví jasně

Jaké je zatím letošní léto v Česku? Někdo může mít pocit, že je chladné. Zvlášť po posledních letech, kdy často panovaly výrazně nadprůměrné teploty. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ale s pomocí dat vysvětlil, že chladné alespoň pro tuto chvíli není. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Policisté z ČR, SR a Ukrajiny zadrželi podezřelého Ukrajince.

Slováci po výtkách přešli do protiútoku. Ministr zkritizoval českou BIS

Napětí mezi českými a slovenskými bezpečnostními složkami nastalo v souvislosti s případem zadržení ukrajinského občana, který má být zodpovědný za loňské výhrůžky školám v Česku a na Slovensku. Čeští policisté vyčinili slovenským kolegům za to, jak o případu informovali. Do věci se následně vložil slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).