reklama

Evropská komise přehodnocuje kritéria pro přidělování finančních prostředků a středoevropskou a východní Evropu. Podle deníku, který měl možnost nahlédnout do příslušných dokumentů, chce vzít Brusel zemím Visegrádu – tedy Česku, Slovensku, Polsku a Maďarsku – a pobaltskými zeměmi zhruba 37 miliard eur.

Tento plán je součástí návrhu rozpočtu bloku na roky 2021 až 2027. naopak země jižní Evropy by měly získat o asi 4 miliardy eur více. Podle návrhu by si měly přilepšit Španělsko, Řecko a Itálie. Deník ale zároveň zdůrazňuje, že i po této reformě by země střední a východní Evropy, spolu s pobaltskými státy, patřily mezi největší příjemce z fondů soudržnosti

Vzhledem k růstu ekonomik země Visegrádu se očekával pokles příjmů z rozpočtu zhruba o deset procent, podle těchto nových pravidel by to ale bylo o dost víc – v případě Česka, Estonska a Litvy má jít dokonce o 24procentní snížení, v případě Polska o 23 procent.

„Přesné údaje jsou stále předmětem tvrdé politické debaty v rámci komise, úředníci vyjednávají o podrobnostech formulace pro rozdělování peněz,“ píše list. Právě Polsko ale podle The Financial Times varuje, že v EU hrozí další růst napětí mezi „východem a západem”.

Z návrh není nadšený europoslanec a předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. „Návrh na odebrání prostředků z našeho regionu a jejich přesměrování na jih Unie musíme odmítnout. Jsem přesvědčen, že kritériem pro unijní prostředky má být jako dosud HDP a nikoli ukazatele jako nezaměstnanost, emise či migrace,“ uvedl na twitteru.

Loading...

3 komentáře (Poslední 31.05. 20:29) Napište svůj názor

reklama