Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Velvyslanectví Ruska popírá podíl Koněva na okupaci 1968

Osvobození, maršál Koněv
Osvobození, maršál Koněv
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Moskva/Praha - Ruské velvyslanectví v Praze dnes v prohlášení popřelo účast sovětského maršála Ivana Koněva na přípravě invaze do Československa v roce 1968. V dokumentu publikovaném na twitteru ambasáda reagovala na informaci o tom, že Praha 6 chce na Koněvově památníku umístit desku, která má o maršálově podílu na přípravě okupace informovat.

Velvyslanectví v oficiální informaci adresované starostovi šestého pražského obvodu uvádí, že Koněv vzhledem k věku v roce 1968 už ve vedení sovětské armády nebyl. Archivní údaje jeho účast na přípravě invaze nepotvrzují.

Maršál Koněv "v dubnu roku 1963 vzhledem k věku řídící činnost v ozbrojených silách SSSR opustil a byl zařazen do Skupiny generálních inspektorů Ministerstva obrany SSSR," píše velvyslanectví s odvoláním na údaje ústředního archivu ruského ministerstva obrany. Jediné, co Koněva s Československem spojuje, je podle dokumentu velení operacím při osvobozování Prahy v květnu roku 1945.

Podle prohlášení šesté městské části z minulého týdne má být do konce června na Koněvův pomník umístěna deska, která vysvětlí jeho působení na konci druhé světové války, při povstání v roce 1956 v Maďarsku i při okupaci Československa v roce 1968.

Kolem Koněvovy sochy panuje kontroverze, v minulosti se objevila iniciativa žádající její odstranění. Pomník se dlouhodobě stává terčem vandalů, naposledy letos 8. května, kdy sochu někdo polil růžovou barvou.

Loni Moskva vyjádřila pobouření nad posprejováním podstavce sochy. "Jsme pobouřeni vandalským aktem proti pomníku maršála I.S. Koněva, který se stal 23. listopadu v Praze," uvedlo tehdy na webových stránkách ruské ministerstvo.

Témata:  Ivan Stěpanovič Koněv okupace 1968 Rusko

Související

Aktuálně se děje

9:49

Kolik bere Hana Zagorová? Uplynulo 36 let od legendárního projevu komunisty Jakeše

Jedna významná událost českých dějin, která přispěla k pádu komunistického režimu, se pojí s dnešním datem. V revolučním roce 1989 pronesl tehdejší generální tajemník KSČ Milouš Jakeš legendární projev v kulturním domě v Červeném Hrádku v Plzni, v němž se opřel i do umělců v čele s Hanou Zagorovou. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Julija Svyrydenková

První změna premiéra od začátku války. Ukrajinu povede Julija Svyrydenková

Ukrajinská Nejvyšší rada dnes rozhodla o jmenování nové premiérky. Poslanci schválili do čela vlády Juliji Svyrydenkovou, čímž odstartovali výraznou rekonstrukci kabinetu, kterou inicioval prezident Volodymyr Zelenskyj. Tento krok přichází v době, kdy země čelí nejen pokračující ruské invazi, ale i měnícím se vztahům s hlavními zahraničními partnery, zejména Spojenými státy.