Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nekalá strategie Turecka? Vydírá Západ vězněním jeho občan

Turecko
Turecko
Foto: Pixabay

Washington - Turecko vydírá západní státy tím, že uvězňuje jejich občany s cílem vymáhat si pak diplomatické ústupky. Vidět je to na 55 případech cizinců nebo osob s dvojím občanstvím, včetně tureckého, které turecké úřady zatkly a uvěznily od pokusu o státní převrat v červenci 2016. Podle agentury AFP to dnes ve své zprávě uvedl vlivný washingtonský institut Nadace pro obranu demokratických zemí (FDD). Západní země by se tomu měly podle FDD proto koordinovaně bránit.

Režim tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana pokračuje v rozsáhlém pronásledování svých skutečných či domnělých odpůrců, které vesměs viní z příslušnosti k síti stoupenců duchovního Fethullaha Gülena, jemuž Ankara připisuje odpovědnost za nezdařený puč. Gülen žije v americkém exilu a Turecko marně usiluje o jeho vydání.

V mnoha případech jsou důkazy, které proti zadrženým mají úřady, velmi slabé. Výslechy jsou vedeny v utajení. Podle autorů zprávy je možné, že zatýkání cizinců nemusí ani tak být výsledkem plánovitého úsilí ústřední vlády, ale spíše projevem protizápadních sentimentů na lokální úrovni. Vláda se každopádně snaží situace pro sebe co nejlépe využít.

Podle bývalého tureckého poslance Aykana Erdemirna je cílem využívat rukojmích k výměnnému obchodu či jako nějaké zástavy ve prospěch tureckých zájmů. Ankara už dříve bez servítků slibovala propustit vězně výměnou za vydání Gülenových příznivců vyskytujících se na Západě. V některých případech to dokonce podmiňovala uzavřením smluv o koupi zbraní.

Západní vlády doposud vesměs upřednostňují dvoustranná jednání s cílem zajistit propuštění svých občanů - ovšem se střídavým úspěchy. Podle FDD je ale zapotřebí vůči Ankaře přitvrdit, což například dělá Německo varováním svých občanů před cestami do Turecka a omezením investic v Turecku.

Německo, které odmítá normalizaci vztahů s Tureckem, dokud budou v této zemi existovat političtí vězni, je podle FDD hodno následování, protože kdyby se tak chovaly i ostatní státy, pak by byl tento postup efektivní.

Témata:  Turecko USA Recep Tayyip Erdogan

Související

Aktuálně se děje

15. července 2025 22:00

Otřes v Británii: Připravuje se usmíření prince Harryho a krále Karla III.

Zdroje blízké britské královské rodině tvrdí, že princ Harry a jeho manželka Meghan Markle usilují o smíření s nemocným králem Karlem III., než bude pozdě. Spekulace posílila tajná schůzka vysoce postavených pracovníků páru s hlavním komunikačním poradcem krále, která se odehrála minulý týden v Londýně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Donald Trump

Karel III. se nemá čeho bát. Trump odhalil, co čeká od návštěvy Británie

V září naruší běžný chod britské společnosti velká událost. Na návštěvu přijede americký prezident Donald Trump, jeden z nejmocnějších mužů světa. Program šéfa Bílého domu se stále připravuje a on sám do harmonogramu svým způsobem zasahuje. Podle zjištění BBC si nepřeje, aby se speciálně kvůli němu scházeli britští zákonodárci.