Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Při střetech na izraelských hranicích zemřela Palestinka

Izraelské ozbrojené složky
Izraelské ozbrojené složky
Foto: Pixabay

Gaza/Jeruzalém - Při obnovených palestinských protestech u hranice mezi Pásmem Gazy a Izraelem dnes přišla o život jednadvacetiletá Palestinka. Oznámily to zdravotnické zdroje z pásma. Protesty začaly v březnu a o život při nich přišlo přes 100 Palestinců.

Radikální skupina Hamás dnes podle izraelských sdělovacích prostředků občany k účasti na demonstraci vyzývala z mešit, ale ve srovnání s minulými pátky přišlo podle Izraele málo lidí.

Podle palestinských zdrojů dnes bylo zraněno 100 lidí a 40 z nich ostrými střelami.

Jednadvacetiletá Razan Nadžárová byla zastřelena u jižní části hranice, východně od Chán Júnisu, sdělil mluvčí ministerstva zdravotnictví z Pásma Gazy. Podle bilance agentury AFP jde od 30. března o 123. oběť násilí.

Palestinská agentura WAFA oznámila, že Nadžárová byla dobrovolná zdravotnice a zabita byla, když poskytovala první pomoc raněným u Chán Júnisu.

Protesty jsou svolávány pod heslem návratu Palestinců do původních domovů jejich předků v dnešním Izraeli. Nejkrvavější byl 14. květen, kdy se u hranice sešel velký počet demonstrantů a 62 jich Izraelci zabili. V ten den USA otevřely své velvyslanectví v Jeruzalému po jeho přestěhování z Tel Avivu.

Témata:  Gaza (palestinské město v Pásmu Gazy) Izrael Izraelská armáda

Související

Aktuálně se děje

9. května 2026 10:14

Poprask v Čečensku: Kadyrov válčil proti energy drinkům, jeho syn vykradl slavnou značku a sám je prodává

V Čečensku se začal prodávat nový energetický nápoj pod značkou „K13“, která je úzce spjata s osobou Adama Kadyrova, syna vládce autonomní republiky. Uvedení nápoje na trh doprovází masivní reklamní kampaň, do níž se zapojil i samotný Ramzan Kadyrov spolu s předsedou čečenského parlamentu Magomedem Daudovem. Oba lídři se v polovině dubna zúčastnili slavnostního otevření hypermarketu v Grozném, kde produkt veřejně ochutnali.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

MV Hondius

Hantavirus zabíjel na lodi, může rozpoutat další pandemii?

Světové zdravotnické úřady jsou v pohotovosti kvůli nečekanému ohnisku hantaviru, které se rozšířilo mezi lidmi spojenými s výletní lodí MV Hondius. Světová zdravotnická organizace (WHO) potvrdila pět případů nákazy, přičemž existuje podezření, že se virus mohl šířit přímo mezi lidmi na palubě. Od poloviny dubna již v souvislosti s touto lodí zemřeli tři lidé.