reklama

Svým prohlášením Erdogan reagoval na kritiku svých rivalů, že v zemi jsou miliony uprchlíků. V Turecku žije přes 3,5 milionu syrských uprchlíků, kteří ze své země odešli kvůli válečnému konfliktu. Někteří Turci je vnímají jako ekonomickou zátěž a ohrožení pracovních míst.

Právě uprchlíci se v zemi stali jedním z témat předčasných prezidentských a parlamentních voleb: Erdoganovi soupeři voliče lákají sliby, že zajistí, aby se syrští uprchlíci mohli vrátit do své země. Podle průzkumu agentury SONAR vyhraje Erdogan prezidentské volby v druhém kole.

Mnoho uprchlíků se podle Erdogana vrátilo do oblastí okolo měst Afrín a Džarábulus v severní Sýrii, kde Turecko zahájilo ofenzivu proti radikálním islamistům z organizace Islámský stát (IS) a syrským kurdským milicím YPG, které Ankara označuje za teroristy.

Erdogan otevřel tureckou hranici syrským uprchlíkům hned na počátku konfliktu v roce 2011. Ankara ale od té doby politiku otevřených dveří zavrhla a v roce 2014 začala na 911 kilometrů dlouhé hranici se Sýrií budovat zeď. Loni v prosinci bylo hotovo necelých 800 kilometrů hraniční zdi z betonových bloků.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama