Ankara - Turecko se s Evropskou unií na summitu o migrační krizi shodlo na návrhu dohody, která by měla dostat uprchlickou krizi pod kontrolu. Syrští uprchlíci s ní ale nesouhlasí a nehodlají se jí podřídit. Informoval o tom server TIME.
Turecko není bezpečné
Podle dohody by byli vraceni všichni migranti, kteří do Řecka dorazí z Turecka, a výměnou za každého takto vráceného migranta by EU přesídlila jednoho uprchlíka z Turecka. To na oplátku požaduje finanční kompenzaci a další ústupky.
Syrští uprchlíci se ale podle serveru v Turecku necítí bezpečně a nemají tam šanci na normální život. Poukazují například na úterní útok na uprchlický tábor v Kilis, při kterém byla zabita 55letá žena a 4letý chlapec. Útok podle turecké armády přišel z území ovládaného skupinou Islámský stát.
Uprchlíci podle serveru prchají před násilím, ale například i před nuceným nástupem do syrské armády. Mnoho z nich již má v zemích EU rodinu a jsou ochotni kvůli cestě riskovat nejen postihy EU, ale i vlastní životy na nebezpečné cestě přes Egejské moře.
Plán EU nás nezastaví
Dvacetiletá Rama uprchla ze syrského Aleppa se svou padesátiletou matkou a třemi bratry poté, co syrská armáda chtěla, aby její bratr Ahmed narukoval. „Nutili ho vstoupit do armády; ale my jsme nechtěli, aby umřel," uvedl Ali, další z bratrů.
Plán EU je podle Aliho nezastaví. „Ano, o plánu EU jsem slyšel. Ale myslím, že to i tak zvládneme; musíme to udělat," sdělil serveru. Jejich matka, Reem, doufá, že se díky cestě znovu shledá se svým manželem.
Server také upozorňuje, že uprchlíci nevěří, že plán EU bude fungovat. Zoufalství, strach o svůj život i životy jejich dětí a touha po znovushledání s partnery a rodinou tak podle serveru i nadále poženou uprchlíky do rukou pašeráků.
Nejvíc vydělají pašeráci
Derek O'Rourke, který pracuje pro irskou charitu Goal Middle East, také pochybuje, že plán bude fungovat. „Uprchlíci prostě půjdou delšími trasami, což učiní jejich cestu ještě nebezpečnější," uvádí a varuje, že pašeráci „jen tak neopustí obchod, který jim vynáší miliony eur."
Do Evropy se i přes možný postih a velké nebezpečí chystá vydat také 39letá Doha Amud z Aleppa, jejíž manžel žije už rok v Německu. Požádala tam o vízum, ale pokud během několika týdnů nedostane odpověď, je rozhodnutá riskovat i se svými dětmi ve věku od 8 měsíců do 14 let cestu přes moře do Řecka.
„Budu mít strach, jestli to přežijeme a jestli nás nechytí, ale takhle žít nemůžeme. Bůh nám snad pomůže. Chceme pracovat, to je všechno, co chceme dělat. Mít trochu důstojnosti a nikomu neubližovat."
Témata: uprchlíci, EU, Imigranti z Afriky a Blízkého Východu
Související
22. srpna 2024 10:08
16. srpna 2024 14:03
14. srpna 2024 13:07
14. května 2024 16:37
13. května 2024 16:44
15. dubna 2024 15:01