Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dohra kauzy Skripal: Petrohrad přišel o britský konzulát

Sergej Skripal
Sergej Skripal
Foto: Reprofoto YouTube

Petrohrad/Londýn - V Petrohradu ve čtvrtek skončil svou činnost britský generální konzulát, který ve druhém největším ruském městě působil 26 let. Oznámil to dnes list Izvestija. Diplomatické zastoupení se stalo obětí kauzy Skripal. Británie tehdy v reakci vyhostila 23 ruských diplomatů, Moskva odpověděla stejným krokem a nařídila navíc uzavření petrohradského konzulátu.

"Tato kapitola naší knihy bohužel končí, nebyla to naše volba," komentoval uzavření generálního konzulátu britský velvyslanec v Moskvě Laurie Bristow.

Pokyn k odchodu dostali britští diplomati už v polovině března, na vyklizení úřadu dostali potřebný čas, píší Izvestija. Podle Bristowa musel Londýn po otravě Skripala a jeho dcery styky s Moskvou přehodnotit.

Skripalovi byli počátkem března v jihoanglickém Salisbury otráveni jedem, který britské úřady označily za armádní otravnou látku novičok, která se vyráběla v Sovětském svazu. Londýn pak z odpovědnosti za zločin obvinil Moskvu, ruské vedení ale jakýkoli podíl na útoku energicky popřelo. 

Témata:  Rusko diplomacie Rusko Petrohrad Sergej Skripal

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.