Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Z Pákistánu do Afghánistánu mířila obří zásilka látky na výrobu výbušnin, vezl ji zelinář

Afghanistán
Afghanistán
Foto: Pixabay

Kábul - Nákladní auto přepravující zeleninu vezlo z Pákistánu do Afghánistánu také 156 pytlů s dusičnanem amonným, který se používá při výrobě výbušnin. Jde o jednu z největších zásilek této látky, kterou se afghánské policii podařilo odhalit.

Podle mluvčího guvernéra provincie Nangarhár šlo o osm tun chemikálií ukrytých pod zeleninou. Dusičnan amonný se dá použít i jako hnojivo, ale do Afghánistánu je dovoz této látky z bezpečnostních důvodů zakázán. 

Afghánistán a Pákistán se často navzájem obviňují z poskytování zázemí teroristům, kteří připravují útoky za hranicemi. Loni v květnu zemřelo při pumovém útoku v Kábulu přes 150 lidí a k atentátu byl tehdy použit nákladní vůz s nákladem trhaviny.

V květnu byl odvolán nangarhárský guvernér v rámci personálních změn v oblasti, kde se v poslední době prudce zhoršila bezpečnostní situace. Podle úřadů nedokázal účinně zabránit korupci, jež se týká i hraničního přechodu, kde byla dnes zadržena zásilka a který je jedním z hlavních vstupů z Pákistánu jak pro zboží, tak pro lidi.

Témata:  Afghanistán výbušniny terorismus

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 18:45

Policie brzy uzavře případ Vrbětice. Rakušan řekl, že vyšetřování finišuje

Policie by v květnu mohla uzavřít vyšetřování explozí v muničních skladech ve Vrběticích. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v nedělním vydání pořadu Otázky Václava Moravce potvrdil, že policejní vyšetřování finišuje. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy