Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kim má širokou paletu vyjednávacích taktik. Kterou na Trumpa zvolí?

Kim Čing-un usoudil, že
Kim Čing-un usoudil, že "za stávající situace nastal čas zúčtovat s americkými imperialisty".
Foto: KCNA

Singapur - Celý svět upíná pozornost do Singapuru, kde se již zítra sejdou tváří v tvář americký prezident Donald Trump a vůdce KLDR Kim Čong-un. Ten má podle agentury AP širokou paletu vyjednávacích taktik. Kterou ale zvolí?

Charisma

To je další technika, které Kim dokázal dobře využít během setkání s jihokorejským prezidentem. Nešetřil při něm úsměvy, s Munem konverzoval zdvořile, přivezl s sebou svou ženu a obecně se projevoval jako běžný smrtelník, a nikoli jako psychopatické monstrum, jak jej často vykreslují jihokorejská média. Od setkání s Munem se tak Kimovi nebývale povedlo naklonit si jihokorejské veřejné mínění na svou stranu - navzdory tomu, že tisíce Kimových děl míří na Soul a mohou jej rozmělnit na prach, kdykoli vůdce poručí.

Kim je navíc skutečnou prvotřídní celebritou, která může sledovanost vyhnat do nebeských výšin. To mu u Trumpa, který v minulosti pořádal reality show, může přinést další body.

Moment překvapení

Ten Kim bez váhání použil při jednání s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem, když se před dvěma měsíci sešli v demilitarizované zóně, která obě země odděluje. Poté, co si potřásli rukama a Kim, jak bylo domluveno, překročil hranici a vstoupil na její jižní stranu, vzal Muna za ruku a odvedl jej zpět k hranici a na severní stranu. Tento zdánlivě prostý a improvizovaný akt byl plný symboliky. Jihokorejci jej obecně přivítali jako známku toho, že Kim si přeje korejskou jednotu.

Výhoda přípravy

Severokorejští vyjednávači se zodpovědně připravují a zarputile si drží svou linii. Trump může čekat, že Kim bude o jednotlivých bodech vyjednávání výborně informován. Zcela jistě toho bude vědět víc o Spojených státech a jejich dějinách, než bude vědět Trump o Severní Koreji.

Kim bude jinými slovy vycházet z pevných a ideologicky zaštítěných pozic. Bude si jasně vědom toho, čeho se severokorejský režim, bez jehož podpory se neobejde, bojí a jaké jsou jeho zájmy. Ať už vůči Trumpovi nasadí jakoukoli strategii, ta bude před prvním stiskem ruky pečlivě promyšlena do nejmenšího detailu. Vezmeme-li do úvahy zprávy o tom, že Trump s přípravou příliš trpělivosti nemá, může na to Pchjongjang sázet jako na svou největší výhodu.

Nechat protějšek tápat

Nejasnost může být skvělý vyjednávací prostředek. Dá se očekávat, že jej Kim bude často používat. Singapurský summit se koná jen díky tomu, že se nikomu nepodařilo přesně určit, jak severokorejský vůdce pojímá hlavní téma tohoto vrcholného setkání, tedy jaderné odzbrojení.

Z pesimistického čtení dosavadních prohlášení KLDR může vyplývat, že Kim se rozhodně nechystá jednat o předání svých jaderních zbraní Trumpovi. Spíše světu oznamuje, že dokud se nukleárních zbraní nevzdají ostatní jaderné mocnosti, podrží si je i Severní Korea.

Klíčem k porozumění strategie KLDR je přijmout skutečnost, že se Severokorejci pokusí udržet dostatečný manévrovací prostor - tak mohou vyvolat zdání příslibu, ale později od něj upustit. Na tom není nic nečestného, Severokorejci tím neporušují žádný slib. Ale je to velmi chytrý krok. 

Témata:  Donald Trump Singapur Severní Korea Kim Čong-un

Související

Aktuálně se děje

8:25

Tomáš Vartecký se jde léčit. Upřímná zpověď o velkých problémech

Loni to nebyla hudba, čím Tomáš Vartecký plnil stránky médií. A hudba to není ani na začátku letošního roku, kdy na sociálních sítích zveřejnil zásadní oznámení. Vartecký prozradil, že se potýká s velkými problémy, které si vynutily přerušení činnosti. Podle některých médií nastupuje do léčebny. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy