Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trump mezi čtyřma očima jednal s Kimem. Podle amerického prezidenta navázali skvělý vztah

Symbol, nebo skutečný průlom?
Symbol, nebo skutečný průlom?
Foto: Twitter

Singapur - Po necelé hodině skončilo v Singapuru setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem mezi čtyřma očima. Po přestávce na oběd rokování pokračovalo. Trump poté oznámil, že se dospělo k dohodě. Nyní se oba politici chystají podepsat společné prohlášení.

Rozhovory pokračovali za účasti dalších členů obou delegací. Trump hodnotí úvodní jednání s Kim Čong-unem jako velmi dobré. Prohlásil, že s vůdcem KLDR navázal skvělý vztah, a věří, že společně problémy vyřeší.

Hlavním tématem summitu je jaderné odzbrojení KLDR, za které jsou Spojené státy ochotny poskytnout Severní Koreji bezpečnostní záruky. "Budeme spolupracovat a postaráme se o to," řekl Trump po rozhovoru s Kimem.

Jednání americké a severokorejské delegace, kterého se ze strany USA účastní ministr zahraničí Mike Pompeo, bezpečnostní poradce John Bolton a personální šéf Bílého domu John Kelly, trvalo do 11:30 místního času (05:30 SELČ), kdy je plánována přestávka na oběd. Po něm rozhovory pokračovaly.

Šéf Bílého domu poté řekl, že vrcholná schůzka proběhla lépe, než si kdokoli mohl představit. Ve společném prohlášení Trump a Kim ocení pokrok dosažený při rozhovorech a zavážou se, že budou v započatém úsilí pokračovat, řekl televizi CNN nejmenovaný americký činitel.

Témata:  Donald Trump Singapur Severní Korea Kim Čong-un

Související

Aktuálně se děje

8:15

Než Kubařová oznámila těhotenství. Co řekla herečka v posledním rozhovoru?

Baby boom v českém šoubyznyse pokračuje. Dnes uplyne týden od chvíle, kdy Veronika Khek Kubařová oznámila těhotenství. Fanoušci dopředu nic netušili, možná i kvůli tomu, že sympatická herečka se nedávno objevila v novém televizním seriálu Limity. Právě o tomto počinu mluvila v jednom z posledních velkých rozhovorů. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Pete Hegseth

Komentář

Největší armádu světa vede neschopný amatér

Pete Hegseth, současný šéf amerického ministerstva obrany, je názorným příkladem, že v některých politických systémech může být loajalita ceněna výše než odbornost, a imunita vůči odpovědnosti silnější než jakékoli institucionální standardy. Dvě vážná pochybení, která by ve funkčním bezpečnostním aparátu vedla k okamžitému odvolání, přečkal bez jakéhokoli postihu.