reklama

Deník The Independent přinesl článek, ve kterém upozorňuje, že v Turecku se možná pohybuje mnohem méně uprchlíků, než se oficiálně udává. Ankara se přitom při žádosti o 6 miliard eur odkazuje na to, že „hostí" více než 2,7 milionu Syřanů.

List však s poukazuje na informace humanitárního pracovníka a jeho bývalého kolegy, kteří tvrdí, že mnozí z těch migrantů, kteří jsou registrováni jako žijící v Turecku, už ve skutečnosti odešli do Evropy, další pak mohou být zaregistrováni hned několikrát.

Toto tvrzení přichází ve chvíli, kdy se evropští představitelé připravují na závěrečné debaty o dohodě s Tureckem, která má zajistit omezení přílivu migrantů do Evropy. Ankara vyjednává podle listu s Bruselem těžký obchod. Premiér Ahmet Davutoglu žádá evropské lídry o 6 miliard eur na pomoc syrským uprchlíkům. To je dvojnásobná částka, o které se mluvilo původně.

„Otázky týkající se skutečných čísel položil článek zveřejněný na internetových stránkách Balkanist pod titulkem 'V Turecku záhadně mizí uprchlíci'. Text napsal úředník zabývající se pomocí uprchlíkům v jižním Turecku, který pracuje pro nejmenovanou organizaci, a bývalý humanitární pracovník," vysvětluje britský list.

Autoři textu citují oficiální údaje, podle kterých loni do Řecka přes moře z Turecka dorazilo 800 tisíc lidí. Ve stejném období se měl počet syrských uprchlíků v Turecku zvýšit z 1,5 milionu na 2,5 milionu. Podle celkového součtu Ankary je tak v zemi celkem 2,7 milionu migrantů.

„V případě, že by tato čísla byla přesná, muselo by podle autorů zprávy přijít ze Sýrie do Turecka 80 tisíc uprchlíků měsíčně, nepočítaje ty, kteří prošli rovnou do Evropy. Nicméně asi od března minulého roku bylo pro Syřany mnohem těžší projít přes hranice do Turecka, protože země velkou část své hranice uzavřela," píše The Independent.

Text zveřejněný úředníky uvádí, že počet Syřanů žijících v oficiálních vládních táborech v roce 2015 mírně vzrostly z 230 tisíc na 270 tisíc. Autoři upozorňují, že oficiální turecké údaje jsou „přijímány nekriticky skupinami, které uprchlíkům pomáhají, i vládními úředníky". Tyto skupiny by ale podle nich měly být v otázce počtu uprchlíků mnohem opatrnější, obzvláště v případě, že toto číslo je „základ zběsilého vyjednávání s EU".

Vysoce postavený turecký úředník potvrzuje, že by počet Syřanů v Turecku mohl být menší, než se oficiálně uvádí, je prý obtížné něco takového říct. „Nevíme, jestli je sto procent Syřanů registrováno, přestože se úřady snaží zaregistrovat každého. Zároveň není jasné, kolik lidí zemi opustilo. Kolik se utopilo a kolik se jich dostalo do Evropy," uvedl turecký úředník s tím, že by mohl být nepřesný také počet uprchlíků v Evropě, protože mnozí z těch, kteří docestovali do Německa nebo Švédska, prošli více zemí a tak mohli být zaregistrováni několikrát.

Všichni ti, kteří přijdou do Řecka z Turecka mají být znovu registrováni, což zvyšuje vyhlídky, že by mohli teoreticky být vyškrtnuti na seznamu jmen uprchlíků v Turecku. Frontex posílá stovky důstojníků, aby pomohli řeckým orgánům zaznamenávat všechny nově příchozí. Mluvčí agentury však dodal, že informace o fyzických osobách mohou být předány pouze řeckým orgánům a nemohou být sdíleny v širším měřítku, protože to zakazují zákony na ochranu osobních údajů.