Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trump uznal, že Krym patří Rusku? Jeho výrok vyvolal divoké diskuze

Donald Trump
Donald Trump
Foto: kremlin.ru

New York - Na nedávném summitu sedmi hospodářsky nejsilnějších států G7 v Kanadě údajně americký prezident Donald Trump prohlásil, že Krym je ruský, protože každý, kdo tam žije, mluví rusky.

Tvrdí to americký server BuzzFeed, který se odvolává na dva anonymní diplomatické zdroje.Problematický výrok měl šéf Bílého domu pronést na páteční večeři během diskuse o zahraniční politice.

„Není jasné, zda byl Trumpův komentář zběžnou poznámkou pronesenou žertem, nebo zda jde o signál radikálního ústupu od dosavadní americké zahraniční politiky," uvedl BuzzFeed.

Podle serveru navíc zpochybnil navíc podporu západních států Ukrajině, která je podle Trumpa "jednou z nejvíc zkorumpovaných zemí na světě“.

Ruská anexe Krymu z roku 2014 byla také příčinou pozastavení členství Ruské federace ve skupině hospodářsky nejvyspělejších zemí, která léta fungovala jako G8. Trump minulý týden před odletem do Kanady prohlásil, že Moskva by se do skupiny G7 měla vrátit.

Stejný návrh dnes prezident zopakoval v rozhovoru pro televizi Fox News. Vztahy s ruským vůdcem Vladimirem Putinem by prý byly lepší, kdyby s ním západní státníci seděli za jedním stolem. Pokud bude Rusko na příští summit G7 přizváno, „vyzvu Putina, aby odešel ze Sýrie i z Ukrajiny," dodal Trump.

Témata:  Donald Trump Rusko Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

9. července 2025 22:00

Tajemství vzkazu od Jiřiny Bohdalové. Až se Miloš Zeman začervenal

Jiřina Bohdalová se nadále zotavuje z červnové operace srdce, takže dokonce vynechává letošní ročník karlovarského filmového festivalu. Jednou věcí si ale může být jistá. Kamarádi na ni myslí. Například exprezident Miloš Zeman. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Uprchlíci, ilustrační fotografie.

Komentář

Evropa před rozhodnutím: Buď s migrací bojovat, nebo se nechat zahltit. Necháme pašeráky fungovat?

Itálie ztrácí mladé a vzdělané obyvatele, zatímco čelí sílícímu přílivu migrantů z Afriky a Asie. Demografická krize ohrožuje nejen její vlastní stabilitu, ale narušuje i soudržnost celé Evropské unie. Unijní státy nejsou ochotné sdílet odpovědnost, a přitom nedokáží zformulovat ani jednotný postoj vůči zemím, které místo spolupráce s Evropou tolerují nebo přímo podporují pašeráctví. Pokud Evropa nezasáhne rázně a koordinovaně, zůstane rukojmím vnějších krizí a vlastní nerozhodnosti.