Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusku se nelíbí navýšení počtu amerických vojáků v Norsku, prý vyvodí důsledky

U.S. ARMY, ilustrační fotografie
U.S. ARMY, ilustrační fotografie
Foto: marines.com **www.marines.com**

Oslo - Norsko v úterý oznámilo, že požádá Spojené státy, svého spojence z NATO, aby od roku 2019 na cvičení do skandinávské země poslaly 700 příslušníků svého námořnictva místo dosavadních 330. Ti mají být umístěni blíže norsko-ruské hranici. A Rusko už hrozí odvetou.

Ruský velvyslanec v Oslu oznámil, že jeho země vyvodí důsledky z navýšení počtu amerických vojáků v Norsku. Plán označil za jasně nepřátelský krok, který zvýší napětí. „Vnímáme to jako jasně nepřátelský krok a nezůstane bez následků," dodal ambasador.

„To činí Norsko hůře předvídatelným a mohlo by způsobit zvyšování napětí, vyvolat závody ve zbrojení a destabilizovat situaci v severní Evropě," uvedl ruský velvyslanec v prohlášení umístěním na facebooku.

Norsko je znepokojeno Ruskem od anexe ukrajinského Krymského poloostrova v roce 2014. Zároveň však zdůrazňuje, že svého mnohem většího souseda, s nímž má na severu společnou hranici v délce 196 kilometrů, nepovažuje za přímou hrozbu.

Norsko se v roce 1949 stalo zakládajícím členem NATO. Aby uklidnilo tehdejší Sovětský svaz, zavázalo se, že nedovolí cizím vojskům vstup na své území. Později tento závazek zmírnilo, aby umožnilo společná vojenská cvičení se zahraničními armádami na norském území. První američtí vojáci dorazili do Norska loni v lednu, aby tam cvičili boj v zimních podmínkách.

Témata:  Norsko Rusko U.S. ARMY

Související

Aktuálně se děje

9. července 2025 22:00

Tajemství vzkazu od Jiřiny Bohdalové. Až se Miloš Zeman začervenal

Jiřina Bohdalová se nadále zotavuje z červnové operace srdce, takže dokonce vynechává letošní ročník karlovarského filmového festivalu. Jednou věcí si ale může být jistá. Kamarádi na ni myslí. Například exprezident Miloš Zeman. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Uprchlíci, ilustrační fotografie.

Komentář

Evropa před rozhodnutím: Buď s migrací bojovat, nebo se nechat zahltit. Necháme pašeráky fungovat?

Itálie ztrácí mladé a vzdělané obyvatele, zatímco čelí sílícímu přílivu migrantů z Afriky a Asie. Demografická krize ohrožuje nejen její vlastní stabilitu, ale narušuje i soudržnost celé Evropské unie. Unijní státy nejsou ochotné sdílet odpovědnost, a přitom nedokáží zformulovat ani jednotný postoj vůči zemím, které místo spolupráce s Evropou tolerují nebo přímo podporují pašeráctví. Pokud Evropa nezasáhne rázně a koordinovaně, zůstane rukojmím vnějších krizí a vlastní nerozhodnosti.