Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slovenská armáda modernizuje, chce koupit stíhačky F-16

Vlajka Slovenska
Vlajka Slovenska
Foto: Pixabay

Bratislava - Podle informací listu Sme chce slovenské ministerstvo obrany v rámci modernizace armády nakoupit americké stíhačky F-16, dává jim přednost před švédskými letouny JAS 39 Gripen. O zakázce za více než miliardu eur (25,8 miliardy korun) rozhodne vláda.

Nejmodernější verze letounů F-16 je podle analytiků výkonnější a dražší než gripeny. Americké stroje by Slovensko dostalo později než švédské bitevníky. To by znamenalo, že země bude déle závislá na dosluhujících stíhačkách MiG-29 sovětské výroby.

Slovensko již v roce 2015 začalo vyjednávat se Švédskem o pronájmu gripenů, které používá i česká armáda. Vyjednávání později začala znovu a mezitím země dostala nabídku na dodávku amerických stíhaček.

V souvislosti s tendrem na stíhačky se slovenský ministr obrany Peter Gajdoš dostal do sporu se společností Saab, která gripeny vyrábí. Saab dříve informoval, že nabízí Slovensku také vytvoření centra podpory pro gripeny, ve kterém by našlo práci 500 lidí.

Gajdoš tvrdil, že Bratislava při zmiňované zakázce vyjednává pouze s vládami partnerských států a že logistické centrum nebylo zahrnuto do oficiální švédské nabídky.

Témata:  F-16 Slovensko Slovenská armáda Jas 39D Gripen

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.