Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Problematika migrace rozděluje Evropu, počet přicházejících uprchlíků ale výrazně klesl

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Ženeva – Už ve čtvrtek se v Bruselu bude diskutovat o migraci. Přestože otázka vyvolává v Evropské unii vyvolává stále větší napětí, počet migrantů přicházejících do Evropy dál klesá.

V první polovině roku 2016 jich podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) do Evropy přišlo 240.000, za prvních šest měsíců loňského roku 100.000 a od počátku letošního ledna do poloviny června 54.300. Většina migrantů se i nadále do Evropy dostává přes Středozemní moře. Letos to bylo 80 procent všech lidí, kteří dorazili.

Cesta za lepším životem v Evropě se stala od ledna do poloviny června osudnou zhruba tisícovce lidí, kteří ve snaze přeplout Středozemní moře zahynuli, nebo jsou pohřešováni. Ve stejném období roku 2017 to bylo 1800 mrtvých či zmizelých.

Migranti v první polovině letošního roku připlouvali nejčastěji do Itálie, do poloviny června tam dorazilo 16.400 migrantů. Loni to za stejné období bylo 84.000. Po Itálii připlouvají migranti nejčastěji do Španělska, které na rozdíl od jiných jihoevropských států zažívá nárůst počtu příchozích: z 6500 v loňském prvním pololetí na 16.300 v letošním.

Do Řecka, které je na třetím místě co do počtu přicházejících migrantů, se jejich počet snížil oproti loňsku téměř o polovinu: z 21.000 na 10.700.

Do Španělska se migranti dostávají především po moři z Maroka, ale také přes ploty oddělující Maroko od španělských enkláv Ceuty a Melilly a španělskou hranici překonávají také z Portugalska. Do Itálie míří migranti především přes Libyi a Tunisko, do Řecka přes Egejské moře z Turecka.

Na balkánské stezce, jejíž různé větve vedou z Řecka a Bulharska přes Makedonii, Bosnu a Hercegovinu, Černou Horu, Albánii, Srbsko, Chorvatsko, Slovinsko a Maďarsko dál do střední Evropy, prošlo v prvním pololetí letošního roku podle údajů IOM 9000 migrantů.

Do různých zemí přicházejí také migranti z různých států. Zatímco v dubnu do Itálie přicházeli nejčastěji Tunisané, Eritrejci a Nigerijci, v Řecku evidovali především Syřany, Iráčany a Afghánce a ve Španělsku obyvatele států subsaharské Afriky.

Témata:  uprchlíci EU Itálie

Související

Aktuálně se děje

26. listopadu 2024 17:22

26. listopadu 2024 14:24

Sněhová předpověď počasí. Čeká se obleva, pak nastane další změna

Počasí během minulého týdne označili meteorologové za bláznivé. Na nejvyšší české hory každopádně přineslo zimu. V pondělí ležely na hřebenech desítky centimetrů sněhu. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) naznačil, jaký bude další vývoj. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy