Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Mattis ujistil Japonsko že spojenectví s USA trvá navzdory dění na Korejském poloostrově

Vlajka Japonska
Vlajka Japonska
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Tokio - Japonsko, které na svém území hostí 50.000 amerických vojáků a také americké válečné lodě, považuje Spojené státy za nedílnou součást své bezpečnosti. Šéf Pentagonu James Mattis, který dnes přicestoval do Tokio, ujistil, že spojenectví mezi USA a Japonskem trvá navzdory dění na Korejském poloostrově.

Mattis prohlásil, že Washington chce zachovat v regionu silnou obranu, i když zrušil společné vojenské cvičení s Jižní Koreou. Cvičení byla ukončena jako vstřícný krok vůči KLDR po setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem  v Singapuru 12. června.

Šéf Pentagonu dnes také Japonsko podpořil v jeho úsilí objasnit osudy Japonců unesených do KLDR. Pchjongjang se k únosům Japonců přiznal v roce 2002 a pěti uneseným japonským občanům a jejich příbuzným povolil návrat do Japonska. Severní Korea sdělila, že zbývajících osm unesených je už po smrti. Tokio ale žádá více informací o tom, co se s těmito lidmi stalo. Japonsko má navíc podezření, že uneseny byly až stovky lidí.

Tokio odmítá poskytnout KLDR ekonomickou pomoc, dokud obě země neustaví řádné diplomatické vztahy.

Témata:  Japonsko Severní Korea James Mattis

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.