Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Itálie poskytne Libyi 12 hlídkových lodí, jsou určeny na boj proti migraci

Itálie zachraňuje uprchlíky
Itálie zachraňuje uprchlíky
Foto: UNHCR

Řím/Tripolis - Italie poskytne 12 hlídkových lodí libyjské pobřežní stráži, aby jí pomohla snadněji zasahovat proti migrantům. Celkové náklady na tuto podporu asi na 2,5 milionu eur (přes 65 milionů Kč).

Italská vláda v pondělí uvedla, že chce posílit provozní kapacitu libyjské pobřežní stráže, aby dokázala zvládnout "dynamiku migračních fenoménů".

"Prioritou je boj proti obchodu s lidmi, zajištění ochrany lidských životů na moři a zastavení migračního tlaku," píše se dále ve vládním komuniké. Není jasné, zda Itálie lodě daruje, nebo jen zapůjčí.

Příliv migrantů do Evropy zaznamenal vrchol v roce 2015, kdy podle údajů Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) dorazilo přes 1,1 milionu lidí. Většina z nich zamířila do Německa. Loni jich bylo 185.000 a v první polovině letošního roku kolem 50.000.

Témata:  Itálie Libye uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

5. června 2026 8:21

Zásadní posun v případu nálezu části lidského těla. Policie má podezřelou osobu

Policie dosáhla zásadního pokroku ve vyšetřování nálezu části lidského těla na Sokolovsku. V případu probíhalo rozsáhlé pátrání, ještě ve čtvrtek pak došlo k zadržení podezřelé osoby. Veřejnosti podle policistů nehrozí žádné nebezpečí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy