Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kurz odmítl kritiku rakouského přístupu k migraci, chce posunout reformu unijního azylového systému

Sebastian Kurz
Sebastian Kurz
Foto: Facebook

Vídeň - Evropské unii od 1. července předsedá Rakousko. Kancléř Sebastian Kurz dnes řekl, že se pokusí dál posunout jednání o reformě unijního azylového systému, které se táhne už několik let.

Kurz nečeká zásadní úspěch ve věci, na níž si vylámaly zuby předcházející předsednické země, včetně Slovenska, Estonska, Malty a naposledy Bulharska. "Povinností předsednictví je na reformě dál pracovat. Ale rád bych řekl, že to bude složitá práce, protože dohodu nebylo možné najít v minulých letech. A teď nemáme důvod si myslet, že něco v příštích měsících půjde rychleji," uvedl dnes kancléř.

Připomněl také, že Vídeň se velmi skepticky staví k nejspornější součásti reformy, tedy k povinnému přerozdělování žadatelů o azyl mezi ostatní státy bloku v případě krizové zátěže jedné země. "Kvóty na uprchlíky" státy EU hluboce rozdělují už od chvíle, kdy komise tuto věc zabudovala do původního návrhu reformy v roce 2016.

Země z východní a střední Evropy podobné řešení jednoznačně odmítají. Některé z nich se stavěly proti, už když bylo podobné řešení jednorázově použito ve snaze pomoci Řecku a Itálii, zemím zasaženým migrační vlnou. Byly však přehlasovány. V rámci programu ale bylo nakonec přerozděleno výrazně méně lidí, než byl původní předpoklad 120.000.

"Pokud jde o relokace, vždy jsme byli skeptičtí. Měli jsme pocit, že to nikdy nebude jednomyslné rozhodnutí a ukázalo se, že to tak je. A nikdy jsme si nebyli jisti, že relokace budou fungovat," poznamenal dnes Kurz.

Složitě dojednávaná reforma se skládá ze sedmi částí, z nichž na pěti, které se týkají například zlepšení společných databází, se členské země v zásadě shodly. Kurz dnes připomněl pohled předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera, podle kterého by mohlo být možné dokončit těchto pět částí reformy a pak se soustředit na zbývající sporná témata. Tedy především na onu možnost povinného přerozdělování migrantů, která v návrhu stále existuje.

Témata:  Rakousko EU uprchlíci Sebastian Kurz

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 15:27

Netanjahu označil zatykač ICC za absurdní. Zdecimoval Pásmo Gazy, reaguje OSN

Kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua označila rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu (ICC) o vydání zatykače za „absurdní a falešné lži“ a za „antisemitské“. UVedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vladimír Putin

Putin varuje před třetí světovou. Útokem hrozí i dalším zemím

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.