Sofia - V bulharské metropoli byl dnes zahájen summit 16+1. Čínský premiér Li Kche-čchiang v úvodním projevu řekl, že jeho země se chce více otevírat světu a zahraničním investorům. Na schůze představitelů 16 zemí střední, východní a jihovýchodní Evropy a Číny je přítomen také české premiér Andrej Babiš.
"Rádi bychom viděli jednotnou, prosperující Evropu," uvedl předseda čínské vlády. "Když bude Evropa oslabená, je to špatná zpráva i pro Čínu," dodal. Li Kche-čchiang je také přesvědčený, že čínská ekonomika bude i nadále růst. "Budeme se více otevírat světu, otevřeme dveře většímu množství zahraničních produktů," doplnil. Domnívá se, že rozvoj Číny přispěje k rozvoji Evropy a celého světa. Peking bude podle něj i nadále pokračovat v reformách. "Rádi bychom také snížili cla na dovoz evropského zboží na čínský trh," řekl Li.
Čínský premiér, jehož země potřebuje podporu Evropské unie v obchodních bitvách s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, již před jednáním zdůraznil, že podporuje evropskou integraci. "Některé státy říkají, že tato platforma rozděluje Evropu, to není pravda," řekl čínský premiér v pátek po jednání se svým bulharským protějškem Bojkem Borisovem. Po summitu v Sofii míří čínský premiér na návštěvu Berlína.
V ulicích bulharské metropole panovaly již od čtvrtečního večera zpřísněná bezpečnostní opatření, policisty bylo vidět na každých několika metrech. Jinak ale přítomnost čínské delegace v Sofii nebyla vůbec znát, v ulicích nebyly vidět žádné čínské vlajky. Ani místní obyvatelé toho o návštěvě příliš nevěděli, místní průvodkyně turistům vykládala, že se z bezpečnostních důvodů nemohou podívat na jeden z kostelů v centru města, protože je prý ve městě "japonský prezident". Čínská delegace údajně čítá okolo 700 lidí a premiéra mimo jiné doprovází 17 oficiálních fotografů.
Zvláštního ekonomického fóra, které summit doprovází, se účastní přes 1000 zástupců čínských firem a podnikatelů ze střední a východní Evropy, kteří budou hovořit o užší spolupráci v oblasti obchodu, technologií, infrastruktury, zemědělství a turismu. Po skončení jednání by měli státníci podepsat závěrečný dokument, který by měl konkretizovat formu a obsah spolupráce 16 zemí s Čínou na další období.
Témata: Čína, EU, Bulharsko, Andrej Babiš
Související
18. listopadu 2024 21:21
14. listopadu 2024 16:37
14. listopadu 2024 11:15
28. října 2024 11:54
19. října 2024 17:58
10. října 2024 12:27