Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čtyři procenta HDP na obranu? Macron popřel dohodu zemí NATO o vyšších výdajích na obranu

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron
Foto: European Union

Brusel - Americký prezident Donald Trump ve středu zopakoval, že všichni spojenci musejí na obranu vydávat čtyři procenta HDP. Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes popřel, že by se členské země NATO na něčem takovém dohodly. Podle jeho slov se rozhodlo o dvou procentech HDP.

Francie zvýší výdaje na obranu na dvě procenta hrubého domácího produktu do roku 2024. "Včera (ve středu) bylo vydáno prohlášení. Potvrzuje cíl dvou procent do roku 2024. A to je vše," řekl Macron.

Soudržnost Severoatlantické aliance je podle něj možná jedině tehdy, když členské země ponesou finanční břímě spravedlivě.

Státy NATO se v roce 2014 domluvily, že do roku 2024 dostanou své obranné výdaje na dvě procenta HDP. Francie nyní dává na obranu asi 1,8 procenta HDP. 

Trump podle Macrona dal najevo oddanost Spojených států alianci i přes dříve vyjádřené pochyby. Debata na summitu se nesla v jiném duchu, než by se mohlo zdát z Trumpových kritických tweetů, dodal Macron. "Jednání byla velmi zdvořilá," uvedl šéf Elysejského paláce. Trump podle něj nevyhrožoval, že USA alianci opustí.

Témata:  Donald Trump NATO (Severoatlantická aliance) Francie Emmanuel Macron

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.