Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Polsko je rozpolcené, rozhodnutí nové vlády se nelíbí EU

Polský parlament
Polský parlament
Foto: pis.org.pl

Varšava – Polsko se v posledních měsících chtě nechtě stalo středem pozornosti celé Evropské unie. Vše se točí okolo nové vlády a jejích rozhodnutí, které podle EU ohrožují právní řád v zemi. Jak nyní informuje bruselský týdeník Politico Europe, tento názor vyšly do ulic podpořit desítky tisíc lidí v čele se dvěma bývalými prezidenty. Vláda ale své kroky dál obhajuje.

Polská krize

Polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost v říjnu minulého roku zvítězila v parlamentních volbách a sestavila v čele s premiérkou Beatou Szydlovou vládu, která se ovšem od té doby stala terčem kritiky Evropské unie.

Problematické jsou především spory ohledně jmenování ústavních soudců a změny ve fungování ústavního soudu, který tento soud sám považuje za protiústavní. To ale vláda i premiérka odmítají.

Jak týdeník dále uvádí, padla také obvinění z ovládnutí státem vlastněných médií vládou a zvýšení sledovacích práv a možností policejních složek. Podle týdeníku ale vláda tuto kritiku odmítá a připomíná, že získala mandát od voličů.

Svobodné Polsko

Tuto sobotu proto občanské hnutí Výbor na obranu demokracie (KOD) uspořádalo ve Varšavě protestní pochod, kterého se podle informací týdeníku s odkazem na oficiální úřady zúčastnilo až 50 tisíc lidí. Připomíná, že pochod proběhl v den 27. výročí svržení komunismu v zemi.

Ačkoliv hnutí již v minulosti protesty pořádalo, tentokrát jej podpořili i dva bývalí prezidenti Polska: Aleksander Kwasniewski a Bronislaw Komorowski. Podle týdeníku tak chtěli lidem připomenout svou víru ve svobodu a demokracii, které si získali 4. června 1989 ve volbách, které komunisty zbavily moci.

„Chceme svobodné Polsko, protože jsme za něj bojovali, snili jsme o něm a budovali jsme ho," pronesl před shromážděnými Komorowski, který byl během vlády komunistického režimu disidentem.

Nezávislost v rámci EU

Týdeník podotýká, že ačkoliv protestní pochod ve Varšavě byl největší, nebyl jediný. Další se odehrály v dalších polský městech, ale také například v Berlíně nebo belgickém Bruselu, který je hlavním sídlem Evropské unie.

Jaroslaw Kaczynski, předseda vládnoucí strany Právo a spravedlnost, ale na regionálním setkání strany ve Varšavě uvedl, že jejich politika zlepšuje životy Poláků a chrání nezávislost Polska v rámci EU.

Poláci mají právo na „nový a lepší útvar, který by lépe sloužil většině Poláků. A my se toho nevzdáme," pronesl Kaczynski během svého dramatického projevu.

Témata:  Polsko EU demokracie

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.