Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Evropský plán na zastavení migrační krize narazil. Libye poslala EU k čertu

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Tripolis/Berlín - Libyjský premiér Fáiz Sarrádž řekl, že se jeho země nenechá obměkčit penězi a že nadále odmítá na svém území zřizovat centra pro migranty, jak navrhuje EU. Libye je hlavní zemí, odkud se migranti vydávají na plavbu do Evropy, často na vratkých nafukovacích člunech poskytovaných pašeráky lidí.

Severoafrické země v čele s Libyí se už na konci června vymezily vůči návrhu EU, že by se už na africkém kontinentě měla zřizovat záchytná střediska pro migranty směřující do Evropy.

Opatření iniciovala Itálie a jeho cílem je mimo jiné odrazovat migranty od toho, aby se vydávali na životu nebezpečnou cestu přes Středozemní moře. Tím pak nutí podle mezinárodních pravidel hlavně Evropany, aby jim poskytovali pomoc a umísťovali je na starém kontinentě.

"Zásadně odmítáme, aby po nás Evropa oficiálně požadovala, abychom u sebe ubytovali ilegální imigranty, které EU nechce přijmout. Nehodláme ani přistoupit na jakékoli dohody o přijetí většího množství ilegálních migrantů za peníze z EU," řekl Sarrádž německému listu Das Bild.

"Každý den u libyjských břehů zachraňujeme stovky lidí, naše lodě jsou nepřetržitě v akci," řekl šéf libyjské vlády a dodal, že Libye je ponechána sama, aby zachraňovala migranty ve Středomoří. Potřebuje podle něj technickou a finanční pomoc.

Témata:  uprchlíci Libye EU

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 15:27

Netanjahu označil zatykač ICC za absurdní. Zdecimoval Pásmo Gazy, reaguje OSN

Kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua označila rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu (ICC) o vydání zatykače za „absurdní a falešné lži“ a za „antisemitské“. UVedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vladimír Putin

Putin varuje před třetí světovou. Útokem hrozí i dalším zemím

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.