Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Odveta za výrobu chemických zbraní: USA vyhlásily sankce proti Sýrii

Sýrie
Sýrie
Foto: Pixabay

Damašek - Spojené státy dnes vyhlásily sankce proti skupině osob a firem napojených podle amerického ministerstva financí na výrobu chemických zbraní v Sýrii.

"Máme hluboce v paměti hrozivé užití chemických zbraní v Sýrii včetně útoků na ženy a děti," komentovala rozhodnutí náměstkyně ministra financí USA Sigal Mandelkerová. Sankce jsou podle ní pokračováním snahy USA zastavit útoky režimu Bašára Asada. 

Sankce platí pro osm osob a pět podniků a ústavů. Jsou mezi nimi například syrské Středisko pro vědecký výzkum a společnost Electronics Katrangi Trading (EKT), která sídlí v Libanonu a působí v Sýrii, Egyptě, Číně a Francii.

S francouzskými úřady podle agentury Reuters americké ministerstvo financí při vyhlašování sankcí spolupracovalo.

Témata:  Sýrie USA chemické zbraně

Související

Aktuálně se děje

28. ledna 2026 15:44

Karel Šíp si nemůže stěžovat. Čísla odhalují, jaká je přízeň diváků

Legendární moderátor Karel Šíp pokračuje se svou Všechnopárty na obrazovkách České televize i v letošním roce. Chvílemi se spekulovalo o možném konci. Televizní diváci jsou ale důkazem toho, že pokračování má rozhodně smysl. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Hodiny posledního soudu

Hodiny posledního soudu se posunuly. Svět je nejblíže ke globální katastrofě v celé historii

Symbolické hodiny posledního soudu (Doomsday Clock) se posunuly na 85 sekund do půlnoci, což je nejblíže ke globální katastrofě v celé jejich historii. Odborníci z organizace Bulletin of the Atomic Scientists, kterou po druhé světové válce založili vědci jako Albert Einstein nebo Robert Oppenheimer, varují před bezprecedentním nárůstem rizik. Lidstvo se podle nich ocitlo v bodě, kdy agresivní nacionalismus a selhání politických elit urychlují cestu k apokalypse způsobené jadernými zbraněmi, klimatickou krizí a nekontrolovanými technologiemi.