Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Politik strany AfD slovně napadl Merkelovou. Označil ji za diktátorku

Angela Merkelová, německá kancléřka
Angela Merkelová, německá kancléřka
Foto: pm.gov.au

Berlín - Německý pravicový populistický politik strany Alternativa pro Německo (AfD) slovně napadl kancléřku Angelu Merkelovou a označil ji za „diktátorku", která se snaží „nahradit německý lid" migranty. Informuje o tom server The Local.

Alexander Gauland z anti-imigrační strany Alternativa pro Německo (AfD), tvrdí, že liberální azylová politika Merkelové radikálně mění tvář celé země.

Merkelovou také nazval „kancléřkou-diktátorkou", čímž si z davu zasloužil potlesk. Dodal také, že německé mainstreamové strany sledují „lidskou povodeň". Jde podle něj o „pokus postupně nahradit německý lid populací přicházející ze všech částí světa".

Video s jeho proslovem se objevilo také na YouTube. Na něm mimo jiné Gauland (75) četl nápisy z transparentů, které drželi lidé v davu. „Dnes jsme tolerantní a zítra budeme cizinci v naší vlastní zemi" stálo na jednom z nich. Jde o krajně pravicový slogan používaný neonacistickou stranou NPD.

Minulý měsíc v Německu vzplály spory okolo dalšího výroku Gaulanda proti německém fotbalovému reprezentantovi tmavé pleti Jérômemu Boatengovi, jehož otec pocházel z Ghany. „Lidé si ho cení jako fotbalisty, ale nechtěli by mít Boatenga za souseda," prohlásil místopředseda AfD. Mluvčího Merkelové tato slova označil za „odporná a smutná."

Gauland na ně však v pátek v pátek, když řekl, že národní tým „už nadále není německý v klasickém slova smyslu".

V neděli pak na jeho slova navázala i předsedkyně AfD Frauke Petry. Ta se pustila do německého fotbalového reprezentanta Mesuta Özila, vadila jí jeho fotografie před muslimskou svatyní Kaabu v Mekce. Özil je potomkem tureckých rodičů.

Témata:  Angela Merkelová Alternativa pro Německo (AfD) uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

11. září 2025 9:29

Prezident Pavel se vyjádřil k dronům v Polsku. Nejsme v bezpečí, konstatoval

Incident s nepřátelskými drony v Polsku podle prezidenta Petra Pavla potvrzuje, že ani Česko není v bezpečí. Varšava kvůli události, která se stala v noci na středu, zažádala o aktivaci článku 4 Severoatlantické smlouvy. NATO žádosti vyhovělo. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy