Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Za zabití dealera vás vyznamenám, řekl prezident Filipín. A poslal ostrý vzkaz do OSN

Vlajka Filipín
Vlajka Filipín
Foto: Pixabay

Manila - Nový kontroverzní prezident Filipín Rodrigo Duterte (71) o víkendu vyzval občany, aby se zapojily do jeho kampaně proti překupníkům drog, Za každého zabitého dealera jim slíbil vysokou odměnu.

Již minulý týden vyvolal pobouření svým tvrzením, že zabití zkorumpovaných novinářů je oprávněné.

"Takové ospravedlnění vražd novinářů s ohledem na způsob, jakým vykonávají svou profesionální činnost, mohou případní vrazi vnímat jako povolení (zabíjet)," prohlásil dnes v Ženevě expert OSN na mimosoudní popravy Christof Heyns.

"Vzkazy takové povahy jsou naváděním k násilí a vraždění," řekl představitel OSN k prezidentovým slovům ohledně zabíjení novinářů a dealerů, proti kterým Duterte slíbil v kampani rázně zakročit.

V posledních letech bylo na Filipínách zabito nejméně 174 žurnalistů. OSN zvlášť připomněla masakr 32 novinářů v listopadu 2009 v provincii Maguindanao, který patří k nejkrvavějším podobným útokům na světě.

Duterte, který byl minulý měsíc zvolen do čela této silně katolické asijské země se 100 miliony obyvatel, nejspíš výtky OSN ale nevyslyší. "Trhni si nohou, OSN. Držte všichni klapačky," odpověděl totiž Duterte na tiskové konferenci ve čtvrtek podle AFP na otázku ohledně zahraniční kritiky jeho slov.

Témata:  Filipíny OSN (Organizace spojených národů)

Související

Aktuálně se děje

9:19

Anna Slováčková (†29) a konec pietního místa. Felix Slováček musel konat

Rodinní příslušníci a přátelé se v úterý rozloučili s Annou Slováčkovou. Fanoušci tu možnost neměli, protože smuteční obřad byl na přání zesnulé neveřejný. I tak si našli místo, kde uctili památku Slováčkové. Teď už ho ale v Praze budete stěží hledat. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy