Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Evropská města se snaží omezit masový příliv turistů, zavádí daně a poplatky

Španělsko, Madrid
Španělsko, Madrid
Foto: Pixabay

Řím/Madrid - Minulý rok na řadě míst vypukly protesty proti turistům. Velká evropská města se letos na masový příliv návštěvníků v letní sezóně připravila. Zavedla například ekologickou daň či začala vybírat poplatky za vstup do dříve bezplatných památek.

Na Baleárách kvůli vysokému počtu turistů místní úřady předloni zavedly takzvanou ekologickou daň (turistický poplatek v cenách za ubytování), jejíž výši letos zdvojnásobily. Peníze hodlá regionální vláda investovat do ochrany životního prostředí a do obnovy turistických zón.

V Barceloně začali před několika lety vybírat vstup do části Parku Güell, který před více než 100 lety navrhl jako zahradní město architekt Antoni Gaudí. Bezprostředně po zavedení vstupného se tam počet turistů výrazně snížil, tato památka UNESCO ale stále patří k nejnavštěvovanějším místům v katalánské metropoli.

Včasná registrace je třeba také pro vstup na pohádkovou pláž v Galicii na severozápadě Španělska. Playa de Las Catedrales (Pláž katedrál) v provincii Lugo dostala název podle útesů a jeskynních útvarů. V roce 2015 ji regionální vláda prohlásila přírodní památkou a omezila na ni vstup.

Od loňska reguluje návštěvnost starého města chorvatský Dubrovník, který v centru instaloval kamery a v případě potřeby omezuje vstup turistů do starého města, který je placený. 

Po omezení přílivu turistů dlouho volá i vedení italského ostrova Capri, který má asi 12.000 obyvatel a každoročně ho navštíví na čtyři miliony turistů. Starosta Giovanni de Martino vidí jako jednu z možností změnu jízdního řádu trajektů, které by podle něj nepřijížděly tak často. To ale není v kompetenci radnice.

O regulaci počtu turistů se už mnoho let diskutuje v italských Benátkách. Toto romantické město denně navštíví až 100.000 lidí a v době tradičního karnevalu začátkem roku ještě více. Loni starosta navrhl regulovat vstup na náměstí svatého Marka či do některých nejfrekventovanějších uliček semafory, což ale zatím neprosadil. Nicméně letos v dubnu instalovalo město na dvou místech dočasné turnikety, které mají odklonit turisty na jiné trasy, bude-li jich v daném místě příliš.

Témata:  turisté Itálie Barcelona Španělsko

Související

Aktuálně se děje

8:57

Izraelci posvětili příměří s Hamásem. Netanjahu má ale problém

Boje v Pásmu Gazy se zítra podle všeho zastaví. Izraelská vláda posvětila dohodu o příměří a propuštění rukojmích s palestinským militantním hnutím Hamás. V platnost má vstoupit v neděli. Dva ministři ale hlasovali proti, přičemž varovali premiéra Benjamina Netanjahua, že jejich strany mohou kabinet opustit. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy