Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Itálie a Malta se perou. Odmítají nově příchozí migranty

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Řím/Valletta - Itálie a Malta dnes dál vyostřily spor o to, která z těchto zemí by měla přijmout loď se 177 migranty na palubě, jež čeká už třetím dnem na další pokyny u italského ostrova Lampedusa.

Maltský ministr vnitra Michael Farrugia na twitteru uvedl, že jediným řešením je, aby plavidlo zakotvilo v italském přístavu. Italský ministr vnitra Matteo Salvini to tvrdě odmítl a trvá na tom, aby si pasažéry rozebraly evropské země.

"Jediným definitivním řešením je vylodit (migranty) na Lampeduse nebo v jiném italském přístavu. Pokud chce Itálie nadále tento případ řešit jako záchranu na moři, je Lampedusa podle příslušných konvencí nejbližším bezpečným místem," uvedl ve svém příspěvku Farrugia.

Maltský ministr naráží na to, že běženci se nacházejí na lodi italské pobřežní stráže, která je 16. srpna vzala na palubu v maltských vodách údajně poté, co jim Malta neposkytla asistenci a snažila se je vyprovodit do italských vod. Maltské úřady zase tvrdí, že loď s migranty nebyla v nouzi a migranti nebyli v ohrožení života.

Témata:  Itálie Malta uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.