Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nová migrační krize? Situace ve Venezuele je srovnatelná se Středomořím

Venezuela, ilustrační foto
Venezuela, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Ženeva/Caracas - Kvůli ekonomické krizi a autoritářskému režimu uprchlo v posledních letech z Venezuely na 2,3 milionu lidí. Exodus migrantů z této země se blíží krizi srovnatelné s migrační vlnou ve Středomoří. Ve svém prohlášení to dnes podle agentury Reuters uvedla OSN.

Kvůli migrantům z Venezuely teď narůstá napětí v sousedních zemích. O situaci kolem migrační vlny mají příští týden v kolumbijské metropoli Bogotá jednat zástupci Kolumbie, Ekvádoru a Peru.

OSN už dříve oznámila, že počty prchajících Venezuelanů jsou alarmující, a varovala před humanitární krizí v celé Jižní Americe.

Zpřísnění požadavků pro vstup do země tento měsíc schválily Peru a Ekvádor. Venezuelci tak nově pro překročení hranic musí mít platné pasy, doposud jim stačil jakýkoliv osobní doklad. Mnozí z nich pasy nemají, jeho získání je totiž složité a trvá i roky.

Podle mluvčího Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) Joela Millmana je nyní potřeba zmobilizovat finanční a další prostředky pro řízení migračního toku. "Tohle míří ke krizovému momentu, který jsme viděli v ostatních částech světa, především ve Středomoří," uvedl dnes Millman na tiskové konferenci.

Venezuela dříve patřila mezi nejvíce prosperující země Latinské Ameriky, nedokázala se však vyrovnat s propadem cen ropy. Korupce a špatné hospodaření pod vedením socialistické vlády pak za posledních 20 let způsobily, že se země ocitla v zatím nejhorší ekonomické krizi. 

Témata:  Venezuela uprchlíci OSN (Organizace spojených národů)

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.