Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kolumbijské referendum ke korupci kvůli neplatí, přišlo málo lidí

Vlajka Kolumbie
Vlajka Kolumbie
Foto: Pixabay

Bogotá - Referendum, v němž se Kolumbijci vyslovili k protikorupčním opatřením, bude neplatné. K urnám se dle zákona musí dostavit nejméně třetina z 36,4 milionu oprávněných voličů. V neděli ale hlasovalo jen 11,7 milionu lidí.

Z těch, kdo odevzdali hlasy, ale sedm navrhovaných opatření schválilo až 99 procent lidí. 

K navrhovaným opatřením patřilo snížení platů členů Kongresu, zrušení alternativních trestů za korupci, jako je domácí vězení, zavedení povinného zveřejnění daňového přiznání volených představitelů a omezení poslaneckých mandátů na tři. Podle hlavního auditora Edgarda Mayay přichází Kolumbie ročně kvůli korupci o více než 15 miliard dolarů.

Navzdory neplatnosti nedělního referenda budou podle BBC kolumbijští politici zřejmě nuceni zohlednit masivní souhlas účastníků s návrhy. Kolumbijci jsou zjevně unaveni skandály a chtějí, aby se politici zodpovídali.

Bývalá senátorka a kandidátka na funkci viceprezidentky Claudia Lópezová referendum označila za "historické hlasování a vítězství svobodných občanů, které dává vládě a Kongresu jasný mandát".

Roční plat kolumbijských senátorů činí 124.000 dolarů, což je více než v zemích jako Holandsko, Švédsko nebo Francie.

Témata:  Kolumbie referendum korupce

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.