Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Džihádista zaútočil na festivalu, bombu ukryl pod motorku. Dva lidé zemřeli

Islámský stát
Islámský stát
Foto: nbcnews.com

Filipíny - Na festivalu v jihofilipínské provincii Sultan Kudarat v úterý explodovala bomba. Zemřeli dva lidé a 35 dalších utrpělo zranění. Pachatel je na útěku. K atentátu se zatím nepřihlásila žádná teroristická skupina.

Místní obyvatelé informovali před výbuchem policii, že muž nechal pod motocyklem nedaleko nočního trhu tašku. Než k činu došlo, pachatel podle svědků nabízel lidem ovoce, aby vzbudil dojem, že je neškodný. Vojáci muže pronásledovali, ale když došlo explozi, podařilo se mu ujet na motocyklu.

Filipínské úřady z útoku podezírají Islámské svobodné hnutí Bangsamorů, které je napojeno na Islámský stát (IS).

Radikálové na jihu Filipín, kteří loni pět měsíců okupovali město Marawi, se podle dřívějších sdělení armády v uplynulých měsících přeskupili a rekrutují nové členy s cílem plánovat nové útoky.

V jihofilipínské provincii Basilan si 31. července bombový útok vyžádal 11 obětí na životech, včetně útočníka. K činu se přihlásil IS s tím, že útočník pocházel z Maroka. 

Témata:  Filipíny Islámský stát

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2026 12:47

17. ledna 2026 4:00

Bude až -15 °C. Mrazivé počasí v Česku opět udeří vší silou

V Česku se v posledních dnech oteplilo, takže dorazila i obleva. V příštím týdnu se ale situace opět změní. Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) dorazí další ochlazení, které se nejvíce projeví v noci. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Laviny

Laviny v Rakousku: 5 mrtvých, další lidé skončili v nemocnici

Rakouské Alpy se dnes staly dějištěm tragických událostí, které si vyžádaly životy pěti lyžařů. Laviny zasáhly oblast Pongau nedaleko Salcburku poté, co v regionu napadlo velké množství čerstvého sněhu. Podle horské služby se všechny oběti pohybovaly ve volném terénu mimo vyznačené sjezdovky, kde je riziko sesuvů v současné době extrémní.