Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Indonésii zadrželi novináře z Polska, ilegálně pronikl k separatistům

Indonésie
Indonésie
Foto: INT

Jakarta - V indonéské provincii Papua byl zatčen polský občan Jakub Fabian Skrzypski (39). Policie ho podezírá z kontaktu se separatisty.

Agentura AP, která měla možnost vidět policejní zprávu, dnes napsala, že se jedná o novináře. Indonésie zahraniční žurnalisty nepouští do východních provincií, kde působí separatističtí povstalci.

O případu informovala rovněž armáda, podle níž byl Skrzypski zadržen v pondělí po zatčení pěti Papuánců, u nichž se našlo velké množství zbraní.

Skrzypski žije hlavně ve Švýcarsku a v Indonésii navštívil velení separatistů. Měl povolení pro cestu do Papuy i turistické vízum, ale porušil údajně imigrační zákon.

Papua patří k nejchudším částem Indonésie i přesto, že se v oblasti nacházejí bohaté přírodní zdroje. Na provincii dohlíží velké množství vojáků, proti kterým bojuje malé separatistické Hnutí za svobodnou Papuu. Povstalci usilují o nezávislost Papuy. V roce 1963 skončila koloniální nadvláda Nizozemska nad touto oblastí a o šest let později se Papua stala součástí Indonésie.

Témata:  Papua Nová Guinea Indonésie Polsko novináři

Související

Aktuálně se děje

11. května 2025 19:48

11. května 2025 4:00

Počasí příští týden: Teploty budou skákat o desítky stupňů

Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.