Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Žene se Perský záliv do války? Po útoku na přehlídku v Íránu roste napětí

Hasan Rúhání, íránský prezident
Hasan Rúhání, íránský prezident
Foto: kremlin.ru

Teherán - Skupinu, která stojí za sobotním útokem na vojenskou přehlídku ve městě Ahváz na jihozápadě Íránu, financovaly a vojensky podpořily arabské státy v Perském zálivu. Dnes to podle agentury Reuters prohlásil íránský prezident Hasan Rúhání s tím, že státům v zálivu poskytují zdroje potřebné k takovýmto zločinům Spojené státy. V Ahvázu zahynuly tři desítky lidí včetně žen a dětí. K činu se následně přihlásilo protivládní hnutí Ahvázský národní odpor, později za útok odpovědnost přijala i teroristická organizace Islámský stát. Všichni čtyři útočníci byli zabiti.

"Malé loutkové státy v regionu podporuje Amerika a Spojené státy je nabádají k činům a dávají jim k tomu potřebné prostředky," uvedl Rúhání. Útočníky nějak blíže neidentifikoval. Podle agentury AP mohl hovořit o Saúdské Arábii, Spojených arabských emirátech či Bahrajnu, které jsou blízkými spojenci USA.

Již v sobotu nejvyšší íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí prohlásil, že za útokem stojí regionální spojenci USA. Konkrétní země nejmenoval, ale američtí spojenci v regionu jsou íránský úhlavní nepřítel Izrael a arabské státy Perského zálivu, především Saúdská Arábie.

Rúhání dnes před odletem do New Yorku na zasedání Valného shromáždění OSN řekl, že Teherán na zločin odpoví v kontextu práva a národních zájmů. Poznamenal, že Spojené státy se chovají jako surovec, který chce v Íránu vyvolat stav nejistoty, a jsou přesvědčeny, že díky síle mohou po celém světě jednat beztrestně. Uvedl rovněž, že Washingtonu se nepodaří Írán rozklížit a že Teherán bude usilovat o to, aby americké sankce překonal a donutil Spojené státy, aby litovaly svého agresivního přístupu. "Amerika chce v naší zemi vyvolat chaos a nepokoje...to jsou ale nereálné plány a svých cílů nikdy nedosáhne," řekl íránský vůdce.

Írán v roce 2015 se Spojenými státy, Francií, Británií, Německem, Čínou, Ruskem a EU podepsal dohodu o omezení svého jaderného programu, která dočasně snížila dlouhodobé napětí mezi blízkovýchodní zemí a Západem. Americký prezident Donald Trump ale letos v květnu oznámil, že USA od dohody odstupují, a minulý měsíc zavedl Washington proti Íránu nové sankce. Teherán a Washington si od té doby opět vyměňují ostrá slova.

Témata:  Hasan Rúhání Írán EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.