Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Europoslanci se kvůli zákonu o imunitě pustili do Turecka

Sídlo EU
Sídlo EU
Foto: Pixabay

Štrasburk - Europoslanci dnes kritizovali tureckou vládu kvůli zákonu, který má zbavit imunity čtvrtinu poslanců tureckého parlamentu.

Tento zákon, který v úterý podepsal prezident Recep Tayyip Erdogan, označili za politicky motivovaný. Podle drtivé většiny řečníků přihlášených do dnešní debaty v plénu ve Štrasburku je v Turecku ohrožen právní stát.

"Pan Erdogan pošlapává demokracii a my musíme vyslat jasný signál, protože nejde o útok proti 138 poslancům, ale proti celé demokracii," uvedl španělský poslanec Josu Juaristi Abaunz z levicové frakce. Stejně jako on i někteří další europoslanci napříč politickým spektrem uváděli, že nelze nad porušováním demokracie přivírat oči kvůli tomu, že Turecko je klíčovým partnerem pro unii v řešení migrační otázky.

Polský pravicový europoslanec Janusz Korwin-Mikke dokonce v souvislosti se zákonem o zbavení imunity přirovnal Erdogana k Adolfu Hitlerovi. "Podobně si počínal Adolf Hitler v Reichstagu," uvedl Korwin-Mikke. Dodal, že by ho zajímalo, kolik ze šesti miliard eur pro Turecko se vrátilo do kapes vyjednávačů. Mínil tím podporu přislíbenou Ankaře za pomoc s řešením migrační krize.

Debaty se zúčastnil také eurokomisař pro sousedskou politiku a rozšíření Johannes Hahn, který souhlasil s tím, že princip právního státu je v Turecku ohrožen. "Šéfka unijní diplomacie (Federica) Mogheriniová a já jsme už 20. května (v den schválení zákona o imunitě tureckými poslanci - pozn. ČTK) prohlásili, že jakékoli rozhodnutí odebrat imunitu musí být na základě konkrétního případu, a ne takto hromadně," prohlásil Hahn.

Témata:  europoslanci Turecko EU

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.