Saúdská Arábie dnes přiznala, že saúdskoarabský novinář Džamál Chášukdží byl na konzulátu v tureckém Istanbulu zabit. Zemřel prý po bitce s lidmi, s nimiž se na úřadě sešel. Informovala o tom saúdskoarabská oficiální tisková agentura SPA s odvoláním na místní prokuraturu.
"Osmnáct podezřelých Saúdských Arabů bylo zatčeno. Vyšetřování stále pokračuje," uvedla podle agentury Reuters dále ve svém prohlášení saúdskoarabská prokuratura. Poradce saúdskoarabského královského dvora Saúd Kahtání a zástupce šéfa rozvědky Ahmad Asírí byli propuštěni ze svých funkcí, dodala prokuratura.
Saúdskoarabská verze událostí je v rozporu s informacemi, které zveřejnila v uplynulých dnech turecká provládní média s odvoláním na nejmenované turecké představitele. Podle nich byl novinář Chášukdží, žijící v dobrovolném exilu v USA, brutálně zavražděn komandem speciálně vyslaným z Rijádu.
Chášukdží, který byl známým kritikem saúdskoarabského režimu, navštívil konzulát 2. října, aby si vyřídil doklady kvůli svatbě, a od té doby byl nezvěstný. Turecká policie uvedla, že v den zmizení novináře, či noc předtím přiletělo do Istanbulu z Rijádu 15 Saúdských Arabů, mezi nimi členové ochranky korunního prince, členové tajné služby i forenzní expert. Krátce po zmizení novináře zase odcestovali.
Mluvčí turecké vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) Ömer Çelik dnes řekl, že Turecko nechce nic v případě zabitého novináře skrývat či zamlčovat, ale zároveň nehodlá nikoho předem obviňovat. "Turecko odhalí vše, co se mohlo stát. Nikdo by o tom neměl mít pochybnosti," citovala Çelika agentura Anadolu.
Agentura Reuters s odkazem na nejmenovaného tureckého činitele napsala, že se turečtí vyšetřovatelé nejspíše brzy dozví, co se stalo s tělem zabitého novináře. Doplnil, že Turecko má vzorky Chášukdžího DNA a turečtí vyšetřovatelé tak o ně nebudou muset žádat Rijád.
Dnes má podle agentury AP hovořit u příležitosti slavnostního otevření stadionu v jihovýchodním tureckém městě Diyarbakir turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Zda se k případu vyjádří, nicméně zatím není jasné.
Korunní princ Saúdské Arábie Muhammad bin Salmán (přezdívaný MbS) podle saúdskoarabského zdroje obeznámeného s dosavadními závěry vyšetřování, o konkrétní operaci, jež měla za důsledek Chášukdžího smrt, nic nevěděl, napsala agentura Reuters. "Nebyly tu žádné příkazy ho zabít nebo ho unést," uvedl zdroj, který si přál zůstat anonymní. Dodal však, že Rijád dlouhodobě požaduje návrat kritiků do království. "MbS o této konkrétní operaci nic nevěděl a určitě nenařídil někoho unést nebo zavraždit. Věděl ale o obecné instrukci říkat lidem (kritikům vedení), aby se vrátili (do Saúdské Arábie)," řekl zdroj. Chášukdžího tělo bylo podle zdroje předáno "místnímu spolupracovníkovi", na konzulátu se ale nenašlo.
Saúdskoarabský prokurátor v prohlášení neuvedl, kam bylo Chášukdžího tělo uloženo, či zda o tom Rijád hodlá Turecko informovat.
Kritici naopak uvádí, že saúdskoarabské úřady Chášukdžího tělo nechtějí předat turecké policii, jelikož by to sloužilo jako důkaz toho, jak brutálně byl před vraždou mučen.
Turečtí vyšetřovatelé v Istanbulu v pátek vyslýchali turecké zaměstnance saúdskoarabského konzulátu. Rovněž hledali ostatky v lese na okraji Istanbulu a ve městě při pobřeží Marmarského moře, napsala Reuters odkazem na dva turecké zdroje.
Chášukdžího turecká snoubenka Hatice Cengizová na twitteru v arabštině napsala "Srdce truchlí, oči pláčou a tvé odloučení nás rmoutí, drahý Džamále". Rovněž napsala "Kde je tělo mučedníka Chášukdžího?".
Podle tureckých médií existuje audionahrávka zachycující mučení a vraždu novináře. Tým saúdskoarabských agentů podle tureckého zdroje amerického listu The New York Times novinářovo tělo následně rozřezal speciální pilou.
Podle dnešní zprávy saúdskoarabské tiskové agentury SAP nařídil král Salmán v reakci na smrt novináře restrukturalizaci generálního ředitelství tajných služeb. Rovněž mají být aktualizována pravidla, která stanovují pravomoci této instituce, mají být zhodnoceny její metody a postupy práce.
Na restrukturalizaci bude dohlížet ministerská komise vedená korunním princem Muhammadem bin Salmánem. V komisi bude ministr vnitra, ministr zahraničí, šéf rozvědky a šéf vnitřní bezpečnosti. Komise má za úkol podat králi do měsíce zprávu.
Témata: Saúdská Arábie, Džamál Chášakdží, EuroZprávy.cz, Turecko
Související
31. prosince 2024 19:18
8. listopadu 2024 15:08
19. května 2023 15:35
2. listopadu 2022 15:06
31. srpna 2022 12:22
18. července 2022 12:02