Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tlak uprchlíků na balkánské trase opět roste. Policie zasáhla na bosensko-chorvatské hranici

uprchlíci
uprchlíci
Foto: Reprofoto YouTube

Policie na bosensko-chorvatské hranici nedaleko vsi Izačić dnes zabránila několika desítkám migrantů přejít do sousedního Chorvatska. Informuje o tom agentura AP. Chorvatská policie popřela fámy, že Záhřeb otevře hranice a varovala, že nepřipustí, aby lidé přecházeli hranice ilegálně.

Děti vykřikovaly "Chorvatsko, Chorvatsko". Skupina chtěla z Chorvatska pokračovat na západ do jiných zemí Evropské unie.

Skupina migrantů v pondělí ušla asi 15 kilometrů od azylového centra a snažila se upozornit na to, že hranice pro lidi prchající před válkou a hladem z Blízkého východu, Afriky a z Asie zůstávají uzavřené. Bosenská policie je poprvé zastavila v pondělí večer asi kilometr od hranice.

Migranti si postavili na noc malé stany, rozbalili si přikrývky a v podzimním chladu spali u silnice, po které projížděla osobní i nákladní auta. Někteří místní lidé běžencům nabízeli jídlo, pití a přikrývky.

Na cestu k jinému hraničnímu přechodu s Chorvatskem se dnes vydala další skupina migrantů.

AP připomíná, že v Bosně přebývá několik tisíc migrantů, kteří by se rádi dostali do Evropské unie. Snaží se přejít přes tuto zemi, aby se vyhnuli jiným, ostřeji střeženým cestám přes Balkánský poloostrov.

Témata:  uprchlíci Chorvatsko Bosna a Hercegovina

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.