Vídeň/Budapešť - Maďarsko ve čtvrtek odmítlo vzít zpět část z několika tisíc migrantů, o kterých Rakousko říká, že by měli být vráceni podle pravidel Evropské unie. Mezi oběma zeměmi tak začíná bublat napětí.
„Je jasné, že Maďarsko nemůže vzít zpět tyto migranty," řekl maďarský ministr obrany Istvan Simicsko na společné tiskové konferenci v Budapešti při příležitosti návštěvy jeho rakouského protějška Hanse Petera Doskozila.
„Aby bylo možné vzít je zpět, museli by začít svou cestu zde. Ale... předtím přešli několik zemí, než přišli do Maďarska. Nedostali se sem díky magii, přešli několik bezpečných zemí. Včetně Řecka," vysvětloval Simicsko.
Na základě dublinského systému musí být žádosti o azyl zpracovávány prvním členským státem EU, do nějž uprchlíci dorazí. Nicméně několik zemí se rozhodlo uprchlíky zpět do Řecka neposílat.
Rakousko loni zaznamenalo 90,000 lidí žádajících o azyl, jde o druhý nejvyšší počet v EU v přepočtu na obyvatele. Vídeň trvá na tom, že se mezi nimi nachází i několik tisíc migrantů, které by Maďarsko mělo vzít zpět.
Rakouské ministerstvo obrany uvedlo, že každý den z Maďarska přichází asi 150 migrantů z Maďarska - kde byla většina z nich registrována - i když přicestovali z Řecka přes Makedonii, Bulharsko a Srbsko.
V současné době Rakousko neodesílá zpět do Maďarska nikoho, rozhodlo se tak poté, co soud loni v září zabránil navrácení afghánské rodiny kvůli „nelidským podmínkám" v Maďarsku. Mluvčí rakouského ministerstva vnitra Karl-Heinz Grundboeck však uvedl, že se jednalo o jeden konkrétní případ a nezabrání to tak tomu, aby byli lidé v budoucnu posíláni zpět.
„Máme od Maďarska velmi jasná očekávání. Maďarsko je přece jen člen EU, schengenského prostoru a je součástí Dublinu. Samozřejmě očekáváme, že v tomto právním rámci je navracení do Maďarska možné," řekl Grundboeck agentuře AFP.
Řekl, že ministerští úředníci odcestují do Maďarska nepozději do konce měsíce. Brzy by se měli sejít také ministři vnitra a obrany Rakouska, Maďarska a Slovinska.
Maďarsko již dlouho kritizováno za zacházení s migranty, kteří se tísní u hranice se Srbskem, když Budapešť loni místo obehnala ostnatým drátem a udělala z nelegálního překročení hranice trestný čin, za který je možné dostat se do vězení.
Tento týden Agentura OSN pro uprchlíky (UNHCR) ostře kritizovala Maďarsko kvůli podmínkám v provizorním tranzitním táboře na hranici se Srbskem, ve kterém čekají lidé na přijetí do maďarských „tranzitních zón".
„Jsme stále znepokojeni restriktivním přístupem Maďarů a zoufalou situací žadatelů o azyl, které čelí mimo tranzitní zóny. V současné době je přijímáno pouze 15-17 lidí každý den do každé zóny, stovky dalších tak prý trpí a tráví dny a noci bez náležité podpory na hranicích EU," uvedl Samar Mazloum, vedoucí místního terénu kanceláře UNHCR.
„Současný přístup je velmi výhodný pro obchodníky s lidmi, kteří využívají zoufalství uprchlíků a tlačí na ně s tím, že jim umožní vydat se více nebezpečnými cestami, když neexistují legální způsoby," dodal.
Související
22. srpna 2024 10:08
16. srpna 2024 14:03
14. srpna 2024 13:07
14. května 2024 16:37
13. května 2024 16:44
15. dubna 2024 15:01