Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Do Evropy pátým rokem po sobě připlulo přes 100 tisíc migrantů

Uprchlíci, ilustrační fotografie
Uprchlíci, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Do Evropy se za prvních deset měsíců letošního roku dostalo přes Středozemní moře více než 100.000 migrantů. Stotisícová hranice ilegálních překročení hranic tak byla pokořena už pátým rokem po sobě, informovala dnes v Ženevě Mezinárodní organizace pro migraci (IOM).

Nejvíce migrantů letos takto přicestovalo do Španělska, kde se jich na pevnině vylodilo 49.000. Následuje Řecko s téměř 28.000 lidmi a Itálie s 22.000 migranty.

Ve srovnání s vrcholnou fází migrační krize je počet letošních příchodů stále jen zlomkem. V roce 2015 se do Evropy dostalo přes Středozemní moře více než milion migrantů.

Aktuální čísla jsou výrazně nižší i ve srovnání s předchozími roky. Během prvních deseti měsíců minulého roku úřady evidovaly přibližně 155.000 migrantů, v roce 2016 pak zhruba 338.000.

V poslední době se vydává stále menší počet člunů z libyjského pobřeží do Itálie, zatímco počet migrantů vyplouvajících z Maroka a z Alžírska do Španělska vzrostl.

Lidé, kteří přicházeli do Itálie, pocházeli většinou z Tuniska, Eritreje, Súdánu, Iráku, Pákistánu a Nigérie, upřesnila IOM. Při pokusu o zdolání Středozemního moře na cestě do Evropy letos podle této organizace zahynulo nebo je nezvěstných kolem 2000 lidí.

Španělský list El País dnes informoval, že za posledních 24 hodin ve Středozemním moři na cestě do Španělska zahynulo nejméně 17 migrantů.

Situace migrantů je nadále krajně napjatá zejména na řeckých ostrovech. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) naposledy vyzval řeckou vládu, aby převezla více uprchlíků na hlavní pevninu. Jenom na ostrovy Samos a Lesbos připlulo za poslední tři měsíce asi 11.000 uprchlíků.

Životní podmínky na řeckých ostrovech jsou přitom špatné. V uprchlickém táboře Vathi na ostrově Samos údajně přežívá 4000 lidí, ačkoliv areál je dimenzován na 650 lidí. Vzhledem k blížící se zimě je proto potřeba rychle jednat, vyzývá UNHCR.

Témata:  uprchlíci Evropa

Související

Aktuálně se děje

24. listopadu 2024 19:27

Havlíček naložil Fialovi: Jste megapopulista. Jde o "německé" platy

Mohou mít Češi výhledově německé mzdy? Slova premiéra Petra Fialy (ODS) se řeší i po týdnu. Podle místopředsedy dolní parlamentní komory Jana Skopečka (ODS) se rozdíl určitě nepodaří vyrovnat za čtyři roky. Fialu ostře zkritizoval exministr Karel Havlíček (ANO), podle kterého se předseda vlády mohl dopustit šíření poplašné zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Angela Merkelová

Merkelová se po dlouhé době ozvala. Řekla lídrům, co by měli dělat

Angela Merkelová, někdejší kancléřka Německa, která často bývala označována za nejmocnější ženu světa, poskytla rozhovor pro BBC, kde mluvila o Ukrajině, Vladimiru Putinovi, jaderné hrozbě a své interakci s Donaldem Trumpem. Merkelová vedla Německo po dobu 16 let a byla svědkem klíčových krizí, jako byla finanční krize, migrační krize v roce 2015 a invaze Ruska na Ukrajinu v roce 2014.