Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak to bude po špionážní aféře mezi Rakouskem s Ruskem? Expert promluvil

rakousko
rakousko
Foto: Pixabay

Případ penzionovaného rakouského plukovníka, který údajně během služby v armádě působil jako špion ve prospěch Ruska, vztahy mezi Moskvou a Vídní pravděpodobně nezatíží. Napsal to ve svém komentáři ruský list Vedomosti. Skandál označují někteří ruští experti za obyčejný pracovní moment ve vzájemných vztazích obou zemí.

Rakouská policie 70letého plukovníka v pátek zadržela. Podle rakouských médií ale muž nevyzradil Rusům žádné přísně utajované informace. Šlo prý spíše o zprávy dostupné na armádním intranetu a z jeho okolí. Za své služby pro Moskvu údajně získal 300.000 eur (necelých osm milionů Kč). 

Peter Pilz will, dass das “Sicherheitsrisiko FPÖ“ im #BVT-Untersuchungsausschuss ab Jänner untersucht wird. @Peter_Pilz https://t.co/I6BIi3YXdX #ListePilz #spionage #Russland #FPÖ

— LISTE PILZ (@KLUB_LISTE_PILZ) 9. listopadu 2018

Rakouská vláda případ odsoudila a šéfka diplomacie Karin Kneisslová, která kvůli aféře zrušila prosincovou cestu do Moskvy, varovala před zhoršením vzájemných vztahů.

Podle ruského listu však rakouská pravicová vláda působila v poslední době vůči Moskvě umírněně až přátelsky. Připomněl přitom, že Rakousko na rozdíl od většiny západních zemí nevyhostilo ruské diplomaty poté, co byli v Británii otráveni nervově paralytickou látkou novičok bývalý dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera. Vídeň se vyhnula i otevřené kritice Ruska v souvislosti s údajnou ruskou špionáží v Nizozemsku.

Nejnovější aféra je jen obyčejný pracovní moment ve vzájemných vztazích, míní podle listu šéf střediska germánských studií z Ruské akademie věd Vladislav Belov. "Na každou rozvědku existuje kontrarozvědka. Samozřejmě politici z Británie, Polska a Pobaltí se pokusí udělat z toho velký politický skandál, zejména proto, že tento špion je zcela reálný a je snadné to dokázat. Rakouská vláda nemůže nereagovat, protože jde o ustálenou praxi," řekl expert.

Strany podle něj nicméně nebudou přijímat unáhlená rozhodnutí. Belov mimo jiné odmítl zprávy o tom, že se Německo, které Vídeň o špionáži informovalo, tak snažilo Rusko a Rakousko "rozhádat". Skandál je totiž příliš obyčejný, míní odborník.

Témata:  špionáž Rakousko Rusko

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.