reklama

Zmiňované největší demonstrace od pádu komunismu v roce 1989 se konaly po únorové vraždě novináře Jána Kuciaka, která v zemi vyvolala politickou krizi. V zájmu jejího řešení v březnu podal demisi premiér Robert Fico, koalice pak vytvořila novou vládu. Předseda nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie Fico již z pozice premiéra tvrdil, že vývoj na Slovensku po Kuciakově vraždě byl řízen ze zahraničí. Kritizoval také organizátory demonstrací, prezidenta Andreje Kisku zase v souvislosti s návrhy na rekonstrukci vlády či vypsání nových voleb nařkl ze snahy o změnu mocenských poměrů ve státě.

Policie již vyslýchala několik organizátorů demonstrací, včetně Juraje Šeligy a Karolíny Farské, kteří mítinky moderovali. Výslechy dalších osob by měly následovat. Vyšetřovatel od nich podle listu žádal výpisy ze soukromých účtů.

"Všechny transakce máme zveřejněné na transparentním účtu. Vidíme za tím šikanu, o nic jiného nejde," napsala na sociální síti iniciativa Za slušné Slovensko k postupu policie.

"Není reálné, abych věděl o každém trestním oznámení, neznám ani toto. Policie je ovšem povinna každé trestní oznámení prověřit. Do postupu vyšetřovatele zasahovat nemohu," řekl slovenský policejní prezident Lučanský.

Policie pak v prohlášení uvedla, že na základě anonymního oznámení z 10. září prověřuje podezření z možné korupce zatím neztotožněných osob. Trestní stíhání v případu dosud nebylo zahájeno.

"Vyšetřovatel předvolal osoby, které mohly být podle trestního oznámení zneužity, tedy svým způsobem poškozeny. Požádal je o doplnění informací, a to o nahlédnutí do výpisů z účtů s cílem vyhodnotit pravdivost trestního oznámení," informovala policie.

Organizátorů protestů se mezitím zastaly některé nevládní organizace, bývalá slovenská ministryně spravedlnosti i nejsilnější opoziční strana Svoboda a solidarita. Ta postup policie přirovnala k období komunismu, kdy podle strany státní moc zastrašovala všechny, kteří měli jiný názor na správu státu.

Fico dříve portálu echo24.cz řekl, že organizátoři zmiňovaných demonstrací byli z organizací, které platí Soros. Ještě z pozice premiéra Fico kritizoval Kisku za jeho loňské setkání se zmíněným finančníkem. V červnu zase slovenský expremiér oznámil přípravu zákona, na jehož základě budou muset nevládní organizace zveřejňovat podrobnosti o svém financování, včetně peněz přijatých ze zahraničí. Vůči Ficovým výrokům proti občanským aktivistům se dnes opět vymezil Kiska, který má s expremiérem dlouhodobě napjaté vztahy.

V případu vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky slovenská policie v září zadržela a obvinila čtyři osoby. Mezi nimi je podle prokuratury i střelec, který novináře a jeho snoubenku zavraždil. Z dřívějších nepotvrzených zpráv médií vyplývá, že vraždu investigativního reportéra si zřejmě objednal kontroverzní podnikatel Marian Kočner, o kterém Kuciak opakovaně psal a který je teď ve vazbě kvůli jinému případu.

Loading...
reklama