Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Více než 30 tisíc Slováků opět demonstruje, žádají odchod policejního šéfa

Policie SR, ilustrační fotografie
Policie SR, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Bratislava - Slováci dnes opět vyrazili do ulic, aby si vynutili vládní reformu a odchod policejního prezidenta Tibora Gašpara a zvláštního prokurátora Dušana Kováčika. V Bratislavě podle odhadů demonstruje 31.000 až 35.0000 lidí. Další protesty se konají v Humenném na východě země.

Uvedení dva úředníci "dlouho přehlíželi korupční skandály, o kterých psal zavražděný Ján Kuciak a další investigativní novináři", uvádějí organizátoři protestu Za slušné Slovensko.

"Slovensko musí být zemí, kde se trestá korupce, ne odvaha," prohlásila Karolina Farská, která je jedním z organizátorů.

Kováčik, který je v úřadu od roku 2004, je odpovědný za stíhání za zneužívání moci a korupci mezi státními zaměstnanci a politiky. Jak vyplývá z loňských údajů z jeho kanceláře, Kováčik v letech 2009 až 2017 dozoroval 61 případů a v žádném z nich neuplatnil trestní obvinění. Stejně jako Kováčik i policejní prezident Gašpar odmítá opustit svůj úřad.

Témata:  demonstrace na Slovensku Slovensko policie SR

Související

Aktuálně se děje

24. dubna 2025 16:35

Největší armádu světa vede neschopný amatér

Pete Hegseth, současný šéf amerického ministerstva obrany, je názorným příkladem, že v některých politických systémech může být loajalita ceněna výše než odbornost, a imunita vůči odpovědnosti silnější než jakékoli institucionální standardy. Dvě vážná pochybení, která by ve funkčním bezpečnostním aparátu vedla k okamžitému odvolání, přečkal bez jakéhokoli postihu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Demonstrace v Bratislavě (24.4.2025)

Slováci proti "ruskému" zákonu. Protesty po celé zemi míří na kontroverzní novelu

Ve čtvrtek večer se v několika slovenských městech i v zahraničí konají protestní shromáždění pod názvem Slovensko je Európa. Demonstrace se zaměřují zejména na odpor proti novele zákona o neziskových organizacích, kterou nedávno schválil slovenský parlament. Podle organizátorů tento zákon ohrožuje svobodu občanské společnosti a přibližuje Slovensko k autoritářskému modelu správy státu.