reklama

Jeden ze zadržených demonstrantů kladl odpor, ale policisté ho za několik vteřin přemohli. Organizátor pak vyzval protestující, aby se vrátili na náměstí, a dodal, že situaci lze řešit inteligentně a slušně. Napětí pomáhal mírnit také antikonfliktní tým.

"Po zákroku byla jedna osoba ošetřena kvůli podezření na epileptický záchvat a jeden člen antikonfliktního týmu kvůli náhlému zhoršení zdravotního stavu," upřesnila policie podle listu Denník N.

Kvůli nepříznivému počasí přišlo demonstrovat jen asi 200 lidí, upozorňuje list Pravda. Akce už prakticky skončila, těžkooděnci se stáhli a na místě zůstalo už jen asi 20 přívrženců krajní pravice, kteří "si povídají a jedí guláš", píše list Sme. Dopravní podnik oznámil, že musel načas přerušit provoz na třech linkách.

Odpůrci očkování před sídly prezidentky a vlády protestovali proti vládním opatřením, která mají zpomalit šíření nákazy koronavirem. Policie předem vyzvala občany, kteří se neplánují protestů zúčastnit, aby se místu konání vyhnuli, uvedl na svém webu deník Pravda. Policie současně apelovala na účastníky, aby nenarušovali veřejný pořádek a dodržovali předpisy.

Bratislavský primátor Matúš Vallo oznámil, že požádal policii o ochranu hlavního města. "Většina Bratislavanů a Bratislavanek se rozhodla čelit třetí vlně (pandemie covidu-19) zodpovědným chováním a dodržováním pravidel, za což si zaslouží respekt, a ne hanlivé pokřiky, plivance a celé město ochromené na dlouhé hodiny," argumentoval. Policejní ředitelství ujistilo, že nasadí dostatečný počet policistů a že v případě porušení veřejného pořádku zasáhnou.

"V komunitě radikálních odpůrců očkování se začala šířit myšlenka, že protesty z minulého týdne ukázaly, že jen postávat na náměstí a pokojně demonstrovat nemá velký dopad. Mnohem účinnější je během pracovního dne zablokovat důležité dopravní uzly. Tak totiž i pár stovek účastníků dokáže přilákat pozornost celé republiky," napsal na svém webu deník Sme, podle kterého se odpůrci očkování chystají demonstrovat v hlavním městě i v pátek.

"Nepůjde jen o úřad vlády, Hodžovo náměstí a přilehlé ulice a křižovatky, ale o mnohem více dopravních uzlů v Bratislavě," napsal do pozvánky na protesty podle deníku vůdce slovenské krajní pravice Marián Kotleba, zatím nepravomocně odsouzený na čtyři roky a čtyři měsíce za extremismus.

Centrum slovenského hlavního města před týdnem ochromily stovky odpůrců restrikcí proti šíření koronaviru. Vadí jim mimo jiné novela zákona, která mírně zvýhodňuje očkované a kterou prezidentka Zuzana Čaputová podepsala. Demonstrace začala před prezidentským palácem a dav později zablokoval i nedaleké ulice. Policie zasáhla proti neohlášenému protestu až po osmi hodinách, čímž si vysloužila kritiku od některých politiků, včetně premiéra Eduarda Hegera.

reklama