reklama

Jen v provinciích Herát a Badghís na severozápadě Afghánistánu, sužovaných mimořádně velkým suchem, bylo během čtyř měsíců takto "prodáno" nejméně 161 dětí, mezi nimiž bylo i šest chlapců. Tyto děti byly podle Parkerové ve věku jednoho měsíců až šesti let. "Některé jsou ještě nemluvňata, a už jsou zasnoubené," řekla.

Děti, o nichž se zjistily informace v období od července do konce října, byly "zasnoubeny, provdány nebo... prodány, neboť jejich rodiče byli zadlužení", řekla mluvčí UNICEF na okraj mezinárodní konference, která se koná v ženevském sídle OSN a je věnovaná reformním snahám afghánské vlády.

Podle Parkerové bylo ještě před nynějším suchem zadluženo přes 80 procent afghánských domácností. Mnoho lidí přitom doufalo, že dokážou dluhy splatit po sklizni, ale kvůli neúrodě se jim to nepodařilo.

Mluvčí vysvětlila, že provdávání či ženění dětí je jakousi společenskou normou zakořeněnou v Afghánistánu. Přitom v celé zemi respektuje tuto praxi 35 procent populace, ale v některých lokalitách ji zachovává až 80 procent obyvatel.

Podle údajů OSN se v Afghánistánu nyní nacházejí v naléhavé situaci kvůli naprostému nedostatku potravin více než tři miliony obyvatel a hrozí jim hladomor. Na vině je sucho způsobené nedostatkem dešťů a sněhu během poslední zimy.

reklama