Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rijád nevydá Turecku osoby podezřelé z vraždy Chášukdžího

Saúdská Arábie
Saúdská Arábie
Foto: Pixabay

Saúdskoarabský ministr zahraničí Ádil Džabajr dnes vyloučil, že by jeho země vydala do Turecka osoby, které podle tamní justice stojí za vraždou novináře Džamála Chášukdžího. Informují o tom světové tiskové agentury. Turecko žádá o vydání 18 podezřelých, včetně někdejšího poradce saúdskoarabského korunního prince Muhammada bin Salmána a bývalého zástupce šéfa saúdskoarabské rozvědky.

"Své občany nevydáváme," řekl Džabajr na tiskové konferenci. Reagoval tak mimo jiné na středeční vydání zatykačů na Saúda Kahtáního a Ahmada Asírího, tedy exporadce bin Salmána a bývalého funkcionáře rozvědky. Istanbulská prokuratura chová "silné podezření", že oba muži patřili ke strůjcům říjnové vraždy Chášukdžího.

Novinář, jehož texty publikoval i list The Washington Post, zahynul 2. října na istanbulském konzulátu Saúdské Arábie. Když si tam přišel vyřídit dokumenty spojené se svatbou, brutálním způsobem jej zabilo komando saúdskoarabských agentů. Rijád vraždu po prvotním popírání přiznal, odmítá ale jakoukoli vazbu zločinu na bin Salmána, o které hovoří například americká Ústřední zpravodajská služba (CIA).

Turecká justice v této věci žádá vydání 18 podezřelých, včetně 15 členů vražedného komanda. Saúdskoarabské úřady údajně vyšetřují 21 osob včetně Kahtáního a Asírího. Džabajr dnes odmítl sdělit, zda jsou tito dva v současnosti ve vazbě. Dodal, že turecké úřady dosud nespolupracovaly tak, "jak by měly".

Kahtání i Asírí byli 20. října odvoláni ze svých dřívějších pozic. Kahtání, kterého francouzský list Le Monde označil jako člověka na špinavou práci režimu, ale údajně o moc nepřišel a stal se Stal se hlavou svazu pro kybernetickou bezpečnost. Podle saúdskoarabských zdrojů agentury Reuters v zákulisí dál svobodně pokračuje ve své práci.

V listopadu oznámil nejvyšší státní zástupce Saúdské Arábie obžalobu 11 podezřelých, kteří jsou v souvislosti s Chášukdžího vraždou zadržováni. Pro pět z nich navrhuje trest smrti. Identita obviněných není známá.

Témata:  Saúdská Arábie Turecko Džamál Chášakdží

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.