Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EU se rozhodla jednat. Posílí boj proti dezinformacím

Sídlo Evropského parlamentu
Sídlo Evropského parlamentu
Foto: Pixabay

Evropská unie považuje záměrné a masové šíření dezinformací za obrovské bezprostřední ohrožení demokratických systémů, a chce proto proti němu intenzivněji bojovat. Vyplývá to ze závěrů summitu, které byly zveřejněny po skončení dnešního jednání unijních lídrů v Bruselu. Podle politiků je boj s dezinformacemi "strategickou výzvou", která nabývá na významu zejména v souvislosti s blížícími se volbami do Evropského parlamentu na jaře příštího roku.

Lídři EU se domnívají, že dezinformace se staly součástí hybridní války a že tváří v tvář této hrozbě je třeba lépe hájit demokratické hodnoty. Žádají proto rychlou a účinnou strategii, která by zajistila zejména spravedlivé a nezávislé volby v květnu 2019. Evropská komise má předložit příslušné návrhy v březnu příštího roku.

Komise už začátkem prosince zveřejnila plán na výrazné personální a finanční posílení specializovaného týmu, který v rámci unijní diplomatické služby odhaluje dezinformace. Finance na jeho činnost chce více než zdvojnásobit.

Od roku 2015, kdy tým pro strategickou komunikaci - označovaný jako Stratcom - v rámci evropské diplomacie vznikl, identifikoval a analyzoval přes 4500 případů dezinformací. Podle EK existují důkazy, že hlavním zdrojem falešných informací a dezinformací v Evropě je Rusko. Finance pro tým Stratcom by měly z dosavadních 1,9 milionu eur (téměř 50 milionů Kč) vzrůst více než dvojnásobně na pět milionů eur (téměř 130 milionů Kč), v příštích dvou letech by se měl asi o pět desítek zvýšit i počet zaměstnanců.

Témata:  Summit EU EU média

Aktuálně se děje

25. dubna 2024 20:49

Bělorusko tvrdí, že úspěšně zabránilo pokusu o dronové útoky z Litvy

Šéf Běloruského výboru pro státní bezpečnost (KGB) Ivan Tertel tvrdí, že jeho země úspěšně zabránila pokusu o dronové útoky z Litvy směřující na hlavní město Minsk a jeho okolí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy