Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Náklady USA za „válku s terorem“? Institut dospěl k novému číslu, vyrazí vám dech

Americká armáda, ilustrační fotografie
Americká armáda, ilustrační fotografie
Foto: U.S. ARMY

Podle studie prestižní Brownovy univerzity náklady spojené s Válkou proti teroru mezi lety 2001 a 2019 dosahují téměř 5,9 bilionů dolarů. Vedle přímých nákladů spojených s vojenskými operacemi jsou v částce započítány i výdaje na veterány nebo bezpečnostní aparát v USA.

Za studií stojí Watsonův institut mezinárodního a veřejného dění, který je součástí prestižní Brownovy univerzity. Ta patří mezi pomyslnou špičku amerických vysokých škol sdružených v takzvané Břečťanové lize. Projekt „Costs of War“ neboli náklady války, zkoumal, kolik stála (a stojí) americké daňové poplatníky válka s terorem od 11. září 2011 do konce fiskálního roku 2019.

O výsledcích studie informoval magazín National Interest. Výzkumníci nakonec došli k celkové částce rovnající se zhruba 5,9 bilionům dolarů. Tedy téměř šest tisíc miliard dolarů. Suma zahrnuje zhruba 2 biliony za zahraniční vojenské operace v Sýrii, Afghánistánu, Iráku, Pákistánu a dalších zemích. Kromě toho pracuje s dalšími náklady „federální vlády, které jsou přímým důsledkem této politiky“. Tedy například výdaje ministerstva zahraničí spojené s bojem proti terorismu, péče o veterány, opatření přijatá ministerstvem vnitřní bezpečnosti a v neposlední řadě úrokové sazby z půjčených peněz.

Ministerstvo vnitřní bezpečnosti podle studie spotřebovalo více než 920 miliard dolarů, péče o veterány přišla Washington na zhruba 350 miliard dolarů. Podle analýzy magazínu Smithsonian operují v současnosti Spojené státy, v rámci boje proti terorismu, v 80 zemích po celém světě. Zároveň se v 65 státech podílejí na tréninku bezpečnostních složek.

Ani američtí zákonodárci často nevědí, kde všude se Spojené státy v rámci bezpečnostních opatření angažují. Když byli v květnu minulého roku v Nigérii přepadeni a zabiti čtyři příslušníci amerických speciálních sil, bylo mnoho politiků překvapeno, že v zemi Američané vůbec působí. Senátor Lindsey Graham, který je v Kongresu Spojených států považován za zastánce agresivní „jestřábí“ politiky, v reakci na incident přiznal, že o operacích amerických jednotek vědí málo. „Nevíme přesně, kde ve světě vojensky působíme, ani co tam vlastně děláme,“ řekl v rozhovoru pro stanici NBC.

Otázkou také zůstává, do jaké míry tato opatření pomáhají Spojeným státům zajistit bezpečnost. Projekt nadnárodních hrozeb, který vede Centrum pro strategická a mezinárodní studia, například zmiňuje, že od roku 2001 stoupl globálně počet džihádistických bojovníků o 270 %. V roce 2018 bylo na celém světě aktivních 76 džihádistických skupin, což představuje oproti roku 2001 nárůst o 180 %.

Podle magazínu National Interest mohou tyto skupiny disponovat až 280 000 bojovníků. Mnoho z nich přitom působí v zemích jako je Libye, Afghánistán nebo Irák, kde se Washington vojensky angažoval. V průzkumu z roku 2017, který magazín cituje, se více než 40 % amerických občanů i vojenských veteránů shodlo, že americká zahraniční politika za posledních 20 let bezpečnostní situaci v zemi zhoršila.

Témata:  U.S. ARMY USA Washington terorismus

Související

Aktuálně se děje

9:13

Bizarní úraz. Veronice Žilkové se vymstilo pejskaření

Veronika Žilková o uplynulém víkendu dost nepříjemně překvapila své fanynky, které jsou zvyklé cvičit pod jejím vedením. Slavná herečka má totiž naordinovaný klidový režim. Poměrně netradičním způsobem totiž přišla ke zranění dolní končetiny. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Vladimir Putin

Komentář

Putin se Zelenského bojí. Ukrajinský lídr zosobňuje vše, co ho děsí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týden veřejně vyzval ruského diktátora Vladimira Putina, aby se ve čtvrtek osobně dostavil na jednání do Istanbulu. Reagoval tak na předchozí (a zjevně neupřímný) návrh Moskvy o možném setkání v Turecku. Co však Kreml zřejmě neočekával, bylo, že se Zelenskyj rozhodne obrátit jejich hru proti nim a přenést odpovědnost za (ne)účast přímo na Putina. Tím Zelenskyj zasadil ruskému režimu strategický úder, na nějž nebyl připraven.